Mihai Stoichiță, reacție neașteptată după calificarea României la EURO 2024 din Germania: „Să nu facem nuntă acum”

Gabriel Bodescu, Razvan Burleanu si Mihai Stoichita la antrenamentul oficial al Romaniei de dinaintea meciului impotriva Kosovo, din cadrul preliminariilor Campionatului European 2024, desfasurat la Centrul National de Fotbal de la Mogosoaia, luni 11 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 10 poze

Mihai Stoichiță, directorul Comisiei Tehnice din cadrul Federației Române de Fotbal, a analizat la cald calificarea României la turneul final, după victoria cu Israel.

Partida dintre Israel și România s-a disputat sâmbătă seară, în Ungaria, în cadrul etapei a noua a Grupei I din preliminariile Campionatului European din 2024 și s-a încheiat cu victoria tricolorilor, scor 2-1, după golurile marcate de către George Pușcaș, în minutul 10, respectiv Ianis Hagi, în minutul 63. Israelienii au deschis scorul încă din minutul 2, prin Zahavi.

După această partidă, Mihai Stoichiță nu s-a entuziasmat prea tare și a transmis că românii nu ar trebui să sărbătorească prea mult această calificare sau, cel puțin, nu încă.

„A fost o seară cu foarte multe emoții. Am început. Nu mă refer la gol, golul se întâmplă să îl iei, dar au fost câteva faze care ne-au copleșit. Cred că am avut ocazii de gol mai multe decât în aceste meciuri din calificări. Trebuie să fim realiști, să avem continuitate și sper să nu mai avem problema ca lumea să spună dacă ne calificăm sau nu la un turneu major. Edi Iordănescu și jucătorii trebuie felicitați. Acum, meciul ăsta a trecut. Important e meciul de marți și cel al celor de la U21. Trebuie să fim extrem de realiști, nu să facem o mare nuntă din această calificare, ci să muncim în continuare”, a spus Mihai Stoichiță, la Prima TV.

Situația în clasamentul Grupei I după Israel – România 1-2

Sâmbătă seară, tricolorii i-au învins pe israelieni cu scorul de 2-1, iar Elveția a remizat cu Kosovo, scor 1-1.

În urma acestor rezultate, România a urcat pe primul loc, cu 19 puncte, iar Elveția a coborât pe poziția secundă în Grupa I, cu 17 puncte. Podiumul este completat de către Israel, cu 12 puncte.

Kosovo ocupă locul al patrulea, cu 11 puncte, iar codașele grupei sunt Belarus, cu nouă puncte, respectiv Andorra, cu două puncte.

Pentru România urmează meciul cu Elveția, programat marți, pe 21 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională, în cadrul ultimei runde din această campanie de calificare.

Publicat: 19 11. 2023, 00:29