Misiune îndeplinită! România - Letonia 4-1!

14 nov 2009 67 afişări Comentează şi tu Tineret
Misiune îndeplinită! România - Letonia 4-1! Misiune îndeplinită! România-Letonia 4-1! 24 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7951/5105432/27/6f8y4715-resize.jpg

Declaraţiile făcute de Emil Săndoi înaintea partidei şi-audovedit veridicitatea în urma partidei de la Buzău. Selecţionerulreprezentativei de tineret afirma că partida tur, când "tricoloriimici" au pierdut cu scorul de 5-1, a fost doar un accident şi estepuţin probabil să se mai repete o asemenea partidă.

Elevii lui Săndoi au început ăn forţă meciul şi în minutul 9Sburlea izbutea să deschidă scorul printr-un şut plasat inteligentpe colţul lung. Presiunea echipei României a rămas constantă peparcursul primei reprize şi în minutul 27 Mihai Costea concretizasuperioritatea formaţiei române, la finele unei acţiuni personale.Tânărul jucător al celor de la Vaslui, Papp, stabileşte scorul lapauză, în minutul 43.

Primul moment notabil al actului secund se petrece în minutul 57când vedeta letonilor, Gauracs, este eliminat. Echipa naţională detineret nu se retrage, ci continuă să pună probleme echipeivizitatoare, iar în minutul 83 Hora înscrie pentru un 4-0liniştitor. Finalul partidei i-a găsit pe letoni având doar nouăjucători, Rudnevs primind al doilea cartonaş galben în minutul 85,cu toate astea Tarasovs a izbutit să marcheze golul de onoare înminutul 90.

În celălalt meci al grupei, Rusia s-a impus cu 3-0 în deplasareadin Moldova, Balyaykin minutul 17, Mamaev minutul 28 şi Gatagovminutul90 din penalty, fiind autorii golurilor.

În urma acestor rezultate clasamentul grupei este următorul:1. Rusia - 18 puncte, 2. România- 18 p, 3. Letonia - 9 p, 4.Moldova - 7 p, 5. Insulele Feroe - 4 p,6 Andorra - 0 p.

MIN. 90+3 Final demeci!

MIN. 90 GOOOLLETONIA! Tarasovs înscrie cel mai frumos gol al meciului, ţintindvinclul porţii lui Lungu.

MIN. 87 Kamess este schimbat cu Turkovs.

MIN. 85 Rudnevs vede al doilea cartonaşgalben şi este eliminat.

MIN. 83 GOOOLROMÂNIA! Nou-intratul Hora găseşte drumul spre vinclul porţii luiIkstens, printr-un şut din 11m-central.

MIN. 80 Sburlea iese de pe teren în aplauzelespectatorilor. În locul său intră Pârvulescu.

MIN. 74 Kosmačovs primeşte cartonaşgalben pentru un fault asupra lui Andrei Ionescu.

MIN. 73 Găman execută o lovitură liberă din25m-lateral stânga. Trasorul acestuia trece peste.

MIN. 70 Hora îl înlocuieşte pe Costea.

MIN. 64 Gângioveanu iese rapid în evidenţă şicentrează pe colţul lung, Sburlea reia din prima, însă Ikstensrespinge în primă fază, apoi portarul letonilor intervine din nousalvator în faţa aceluiaşi Sburlea.

MIN. 63 Ioniţă este înlocuit cuGângioveanu.

MIN. 60 Tarasovs reia periculos din careul,mingea este deviată şi letonii beneficiază de un corner.

MIN. 57 Gauracs este eliminat directdupă o intervenţie criminală asupra lui Râpă!

MIN. 50 Sburlea reuşeşte un nou număr personalpe banda dreaptă, însă Ikstens deviază în corner.

MIN. 48 Rudnevs primeşte primulcartonaş galben după o intrare urâtă asupra luiBărboianu

MIN. 46 Tarasovs intră în locul lui Gramovics.Prima modificare a partidei.

MIN. 46 Start încea de-a doua repriză!

MIN. 45+1 Final deprimă repriză!

MIN. 43 GOOOLROMÂNIA! Sburlea centrează de pe partea dreaptă, iar Papp reia cucapul din colţul careului de 6m-lateral stânga. Ikstens.primeşte unnou gol la prima bară!

MIN. 41 Sburlea pătrunde din nou impetuos pepartea dreaptă, îi pasează lui Ionescu, dar acesta ratează reluareadin 10m. Faza este încheiată de Bicfalvi al căriu şut din afaracareului trece peste.

MIN. 39 Echipa lui Emil Săndoi controleazăautoritar jocul. Reprezentativa Letoniei se află în incapacitateade a oferi o replică.

MIN. 27 GOOOLROMÂNIA! Mihai Costea reuşeşte un număr personal excepţional, ilumileşte pe fundaşul dreapta al letonilor şi plasează perfect pecolţul scurt profitând de neatenţia luiIkstens.

MIN. 22 În urma unei lovituri libere executatede oaspeţi, Ioniţă îi dă emoţii lui Lungu, deviind periculos cucapul spre propria poartă. Lungu este atent şi prinde.

MIN. 20 Tânărul jucător al celor de la Vaslui,Papp, reia cu capul din 11m-central. Mingea aterizează pe plasaporţii lui Ikstens.

MIN. 19 Bicfalvi trage puternic de la 25m, însăgoalkeeper-ul oaspeţilor nu are probleme în a reţine acestbalon.

MIN. 18 Sburlea încearcă o incursiunepersonală, balonul ajunge la Ioniţă, aflat la 6m de poarta adversă,dar cu spatele şi fundaşii letoni rezolvă faza.

MIN. 12 O nouă pasă filtrantă îl lasă singur peGanea cu portarul oaspeţilor, dar după ce îl driblează pe acesta nupoate trimite pe spaţiul porţii goale.

MIN. 9 GOOOOLROMÂNIA! Sburlea găseşte colţul lung al porţii lui Ikstens şideschide scorul, fructificând astfel începutul bun de partidă al"tricolorilor"

MIN. 7 O pasă în adâncime către Ioniţă se puteatransforma într-o acţiune decisivă, dar portarul letonilor iese latimp din poartă şi reţine.

MIN. 5 Andrei Ionescu trage din 25m-central,poziţie centrală, după o fază creată de Bicfalvi. Şutul trece puţinpeste.

MIN.1 A începutmeciul!

România:Lungu - Papp, Bărboianu, Găman, Râpă - Bicfalvi, Ionescu, Ioniţă,Sburlea - Ganea, Costea

Rezerve: Lung, Măţel, Chiricheş, Barbu,Pârvulescu, Gângioveanu, Hora

Letonia:Ikstens, Kazura, Kosmacovs, Gramovics, Kamess, Gauracs, Mezs,Kuplovs-Oginskis, Rudnevs, Kurakins, Rugins

Rezerve: Sazonovs, Petrenko, Sinelnikovs,Tarasovs, Visnakovs, Turkovs, Gailus