27 mar 2018 17145 afişări Nationala
LIVE BLOG | România U19 - Ucraina U19 1-2. Ireal! Ce coşmar! Tricolorii au primit gol în prelungiri şi visul calificării la EURO a fost spulberat! Moruţan a deschis scorul, apoi a făcut o mare prostie şi a fost eliminat, iar ucrainenii au întors meciul în opt minute 7 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7952/17092510/2/inceput.png

România U19 - Ucraina U19 1-2 (Moruţan 77 / Safranov 84, Bondar 90+2)

• România: 1.Vlad – 2.Haruţ, 5. Screciu, 6. M. Dulca, 4. Neciu – 14. T. Băluţă, 15. R. Lazăr (Merloi 88) – 8. Moruţan, 7. Vl. Dragomir., 10. Măţan (Micovschi 66) - 9. Sîntean (Moldoveanu 72)
  • Rezerve: 12. Costache - 13. Boboc, 16. L. Gheorghe, 17. Drăguş, 18. Truşescu, 20. Merloi
  • Ucraina: 1.Kucheruk – 5.Mykolenko, 2. Bondar-cpt., 22. Snurnitsyn – 3. Safranov, 15. Dryshliuk , 8. Khakhlov, 9. Korniienko – 21. Kashchuk, 10, Buletsa (Remeniuk 75), 11. Supriaha
  • Rezerve: 12. Kozhukhar - 4. Veremiienko, 6. Chekh, 7. Kulakov, 16. Musolitin, 18. Kozyrenko, 20. Avramenko

min. 90+6 Final de meci. Punct final pentru visul de a merge la Euro. Incredibil. În minutul 82 aveam 1-0 şi am pierdut.

min. 90+3 Neciu vede şi el cartonaşul roşu după o reacţie nervoasă, la un fault al ucrainenilor.

min. 90+2 GOL Ucraina! Bondar înscrie cu un şut din interiroul la o centrare a lui Kashchuk, după o greşeală a lui Screciu.

min. 90: Ce final, ce ocazie! Vlad salvează din nou in-extremis la şutul lui Kashchuk!

min. 84 GOL Ucraina! Safranov a egalat cu un şut din interiorul careului, după o ieşire hazardată a lui Andrei Vlad.

min. 80 Vlad Dragomir s-a accidentat într-un mod stupid. Mijlocaşul lui Arsenal s-a înalţat inutil pentru a respinge o minge deşi nu a fost presat şi a căzut rău, apoi s-a prăbuşit pe gazon şi a acuzat dureri la coapsa piciorului stâng. În cele din urmă, Dragomir a revenit pe teren.

min. 77 GOOOOOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA!!! Moruţan a împins în plasă o centrare excelentă a lui Micovschi, după o cursă foarte bună în stânga! Moruţan e eliminat pentru cumul de cartonaşe, după ce şi-a scos tricoul de bucurie. Fotbalistul de Botoşani mai avea un cartonaş galbn după un fault din spate.

min. 67: O nouă ocazie uriaşă pentru ucraineni! Buletsa a executat excelent o lovitură liberă, din marginea careului, după ce Dulca l-a faultat pe Korniienko. Vlad a intervenit excelent, de două ori, şi ne-a salvat.

min. 61: Ocazie uriaşă pentru România! Vlad Dragomir a verticalizat excelent şi l-a găsit pe Sîntean, dar atacantul naţionalei nu a putut relua spre poarta lui Kucheruk, după ce a scăpat din marcaj!

min. 55: Tudor Băluţă, la un pas de o accidentare urâtă. Mijlocaşul Viitorului a cerut intervenţia medicilor după ce  a fost contrat tare de un adversare, fiind la un pas de o accidentare la genunchi.

min. 46: A început repriza a doua!

min 45: Pauză la Ploieşti.

min. 44: Două ocazii mari într-un singur minut pentru Kashchuk. Mai întâi, Screciu a greşit la o fază simplă în apărare, iar acesta a recuperat şi a intrat în careu însă şutul său a fost respins în corner, in-extremis, de Vlad. Apoi, din lovitura de colţ care a rezultat, acelaşi Kashchuk a fost la un pas să reia în poartă o centrare care a depăşit toţi oamenii aflaţi la prima bară.

min. 43: Tudor Băluţă reia, cu capul din careu, o centrare a lui Vlad Dragomir, din corner. Mingea s-a dus, totuşi, departe de poarta lui Kucheruk.

min. 38: Ocazie uriaşă a lui Kashchuk. Găsit excelent cu o centrare din banda stângă şi scăpat din marcaj de Neciu, ucraineanul Kashchuk şterge mingea, cu capul, de la 7 metri. Balonul s-a scurs pe lângă stâlpul din dreapta porţii lui Vlad.

min. 36: Kashchuk a oferit o pasă excelentă, pe culoar, pentru Korniienko, acesta a scăpat din marcaj şi a intrat în careu, dar a fost blocat în ultimă instanţă de Dulca, iar mingea s-a scurs în afara terenului.

min. 27: Moruţan iese pentru prima dată la rampă. Fotbalistul de la FC Botoşani a încercat să pătrundă în partea stângă, dar a fost împiedicat să intre în careu. Acesta şi-a lungit mingea prea mult şi balonul a ieşit în afara terenului.

min. 15: S-a scurs primul sfert de oră din meciul decisiv pentru calificarea la Euro 2018. Niciuna dintre echipe nu a avut vreo ocazie importantă.

min. 5: Tudor Băluţă a trimis primul şut pe spaţiul porţii lui Kucheruk. Mijlocaşul Viitorul a executat moale o lovitură liberă de la 25 de metri.

19:00 A început meciul! Înaintea fluierului de start s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Nae Tilihoi, decedat duminică, la 61 de ani.

18:43 Mihai Stoichiţă, şeful Comisiei Tehnice a FRF, a prefaţat meciul decisiv cu Ucraina, cu câteva minute înainte de start. Oficialul FRF e încrezător şi spune că România e principala favorită şi spune că, în cazul unei calificări, FRF va scoate bani din buzunar pentru prime. "Sunt condiţii bune, s-a muncit mult la el în această perioadă. Nu e Wembley, dar în condiţiile date este bun. Vrea să le mulţumesc celor care au avut grijă. Aşteptăm un spectacol plăcut şi să ne bucurăm la final. Să sperăm că în seara asta totul se termină cu bine.

Jucătorii trebuie să fie eliberaţi de orice complex, să se bucure că joacă fotbal. Cred că suntem echipa superioară şi cred că avem prima şansă. O să dea bani, să dea
(n.r. - Burleanu)", a spus Mihai Stoichiţă înaintea meciului, la DigiSport.

17:50 Adrian Boingiu s-a decis asupra echipei de start! Până la urmă, selecţionerul a hotărât să-l retragă pe Marco Dulca pe postul de fundaş central, în locul suspendatului Dima, şi l-a lăsat pe Tudor Băluţă la mijlocul terenului. Faţă de victoria cu Suedia, o altă schimbare apare în atac, unde revine Andrei Sîntean, atacantul de la Slavia Praga, în locul dinamovistului Robert Moldoveanu.

16:30 În speranţa că vor strânge un număr mai mare de fani care să-i încurajeze pe tricolorii miic în cel mai important meci al generaţiei conduse de Adrian Boingiu, FRF a decis ca intrarea la partida cu Ucraina să fie liberă: "Accesul la partida Ucraina - România este gratis, în baza unui tichet cu valoare zero care poate fi procurat de la casele de bilete ale stadionului", sună anunţul federalilor.

Naţionala lui Adrian Boingiu nu trebuie să piardă azi pentru a merge la Campionatul European din Finlanda! După două victorii (4-0 cu Serbia şi 2-1 cu Suedia), tricolorii de la U19 au în faţă testul maturităţii şi oportunitatea de a bifa prima mare performanţă a carierei la lotul naţional: calificarea la un turneu final.

• Pentru prima dată la acest Tur de Elită, un meci al României U19 va fi transmis, după ce DigiSport şi ProX au achiziţionat drepturile TV.

România U19 ocupă primul loc în grupă, cu 6 puncte, în timp ce Ucraina e pe locul secund, cu 4 puncte. Cum doar primul loc duce la EURO 2018, presiunea meciului va fi uriaşă pentru fotbaliştii ambelor tabere. Trupa lui Adrian Boingiu a demonstrat până acum că ştie să gestioneze perfect situaţiile din timpul meciurilor. În prima partidă, tricolorii mici au defilat cu Serbia şi au oferit un scor la care puţini s-ar fi gândit, un 4-0 sec, cu Măţan şi Moruţan în mare formă, primul fiind şi golgheterul preliminariilor, cu 8 goluri.

În al doilea meci, băieţii lui Boingiu au început slab, cu gol primit în minutul 4, dar au întors scorul şi au învins cu 2-1, deşi au jucat o parte din repriza a doua în inferioritate numerică, după eliminarea lui Constantin Dima, cel care va absenta cu Ucraina. Cel mai probabil, locul fundaşului central va fi luat de Tudor Băluţă, iar în primul "11", în mijlocul terenului, probabil că va apărea Rareş Lazăr.

Înaintea meciului, selecţionerul de la U19 a prefaţat întâlnirea: "Ucraina e o echipă bună, cu o organizare de joc foarte bună şi joacă un sistem de joc diferit de majoritatea celor cu care am jucat până acum. Joacă 3-4-3 şi au un grup de 3 jucători pe linia de fund care sunt extrem de bine organizaţi şi foarte buni. Va fi foarte greu să îi destabilizăm, dar probabil din dorinţa lor de a înscrie pot fi supuşi şi greşelii. Avem jucători care să poată profita de spaţii sau de greşelile pe care ei pot să le facă. Vorbim despre meciul cu Ucraina în perspectiva calificării la Campionatul European, dar nu mai departe. Să ajungem acolo şi pe urmă vedem ce va fi. Cu siguranţă, obiectivul va fi altul decât un simplu act de prezenţă"