Atacantul Generației de Aur se înclină în fața lui George Pușcaș, după Israel – România 1-2: „Este eroul echipei naționale”

Viorel Moldovan, fostul mare atacant al României, a vorbit laudativ despre George Pușcaș, după victoria cu Israel și calificarea la Campionatul European din 2024.

Partida dintre Israel și România s-a disputat sâmbătă seară, în Ungaria, în cadrul etapei a noua a Grupei I din preliminariile Campionatului European din 2024 și s-a încheiat cu victoria tricolorilor, scor 2-1, după golurile marcate de către George Pușcaș, în minutul 10, respectiv Ianis Hagi, în minutul 63. Israelienii au deschis scorul încă din minutul 2, prin Zahavi.

După această partidă, Viorel Moldovan a avut cuvinte de laudă la adresa lui George Pușcaș, poate cel mai contestat jucător al României în această campanie de calificare.

„E greu să începi cu un handicap de un gol, să primești atât de repede golul de 1-0… O neatenție acolo, o lipsă de marcaj… Am reușit să avem reacție pozitivă după acel gol, să ne revenim și să punem sub presiune poarta israelienilor.

Cum am spus înainte de meci, de ce să nu fie acest meci de referință pentru George Pușcaș, care într-adevăr a fost foarte criticat în această campanie. Reușitele lui nu au fost atât de multe, dar până la urmă iată că Pușcaș devine eroul echipei naționale, eroul României”, a spus Viorel Moldovan, la Prima TV.

Situația în clasamentul Grupei I după Israel – România 1-2

Sâmbătă seară, tricolorii i-au învins pe israelieni cu scorul de 2-1, iar Elveția a remizat cu Kosovo, scor 1-1.

În urma acestor rezultate, România a urcat pe primul loc, cu 19 puncte, iar Elveția a coborât pe poziția secundă în Grupa I, cu 17 puncte. Podiumul este completat de către Israel, cu 12 puncte.

Kosovo ocupă locul al patrulea, cu 11 puncte, iar codașele grupei sunt Belarus, cu nouă puncte, respectiv Andorra, cu două puncte.

Pentru România urmează meciul cu Elveția, programat marți, pe 21 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională, în cadrul ultimei runde din această campanie de calificare.

Publicat: 19 11. 2023, 00:10
Actualizat: 19 11. 2023, 00:11