Marius Avram a dat verdictul în cazul cartonașului roșu primit de Roger: „Aș merge spre un portocaliu”. Sistemul VAR, analizat după primul meci: „Au avut și ei emoții!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 6 poze

Marius Avram a analizat unica fază incertă din Supercupa României, cucerită de Sepsi după 2-1 în fața celor de la CFR Cluj. Specialistul ProSport în arbitraj consideră că a fost la latitudinea centralului Adrian Cojocaru să stabilească ce cartonaș merita să primească Roger.

În minutul 90+1, la numai 5 minute de când a pătruns pe gazon, Roger a comis un fault dur asupra lui Francisco Junior.

Brazilianul i-a aplicat un cot în figură adversarului, gest pentru care a văzut „roșu” direct din partea arbitrului.

Marius Avram a analizat cartonașul roșu arătat lui Roger, în finalul Supercupei: „Momentele de intensitate să fie la îndemâna arbitrului”

În opinia lui Marius Avram, Cojocaru putea arăta și cartonașul galben, însă cel mai probabil intensitatea fazei s-a simțit altfel de pe teren.

„La prima vedere mi s-a părut cam ușor dat cartonașul roșu, nici nu prea au fost reluări. Eu cred că Adrian Cojocaru a avut toate elementele necesare să vadă dacă este de galben sau roșu, cei din cabina VAR au analizat și ei și din acest motiv nu au intervenit. Aș merge spre un portocaliu așa, aș fi acceptat mai ușor acolo un cartonaș galben.

Cei din cabina VAR ar trebui să lase momentele de intensitate la îndemâna arbitrului”, a declarat Marius Avram la ProSport Live.

Sistemul VAR, la primul meci oficial în fotbalul românesc: „E un moment istoric. Sunt convins că au avut și ei emoții”

Fostul arbitru din Liga 1 este de părere că sistemul de videoarbitraj a funcționat perfect la primul meci oficial din fotbalul românesc.

„E un moment istoric pentru fotbalul românesc și pentru arbitraj, primul meci oficial cu sistemul VAR. Cei din VAR sunt convins că au avut și ei emoții, voiau să se asigure că totul decurge corect.

Momentele de intervenție nu au existat, ei au verificat, bineînțeles, fazele de lovitură de pedeapsă, golurile înscrise și această eliminare din ultimele minute ale meciului și la fiecare dintre faze au considerat că nu necesită intervenția.

Vor urma adăugiri la finalul jocului, apar și aceste momente de întrerupere. Fiecare dintre participanți, din membrii brigăzii, își notează și se consultă între ei”, a mai punctat specialistul ProSport.

Publicat: 09 07. 2022, 23:47
Actualizat: 10 07. 2022, 11:49