Wesley trage Vasluiul:** Ceahlăul – Vaslui 1-3! Brazilianul atinge cota 18 goluri

Vasluiul este în mare formă în acest debut de sezon. Cu un Wesley senzațional, autor al unui hatrick, moldovenii au trecut ieri fără probleme de Ceahlăul, scor 3-1, chiar la Piatra Neamț.

FC Vaslui a arătat aseară cine e șef în Moldova. După ce la mijlocul săptămânii trecute a eliminat pe Oțelul din Cupa României (3-2 chiar la Galați), aseară, elevii lui Augusto Inacio au făcut instrucție cu nou-promovata Ceahlăul. Wesley a fost eroul Vasluiul din nou. Brazilianul a marcat o triplă și a ajuns la cota 18 în clasamentul golgheterilor, depășindu-l pe Marius Niculae (16).

Meciul în sine nu le-a pus prea mari probleme oaspeților. Ceahlăul nu se regăsește deloc în acest început de sezon de primăvară. Trupa lui Costel Enache e de nerecunoscut în 2012. Apărare visătoare, mijloc ca și inexistent și atac fără vlagă. Așa a arătat echipa care în toamnă învingea surprinzător Steaua sub Pietricica și Vasluiul la el acasă. Din păcate pentru nemțeni, prima ocazie ceva mai serioasă a fost irosită de Constantinescu, abia în minutul 54, când mijlocașul Ceahlăului a șutat puțin peste din poziție centrală la marginea careului de 16 metri. Apoi, în minutul 83, pe fondul unei lipse de concentrare a oaspeților, Golubovic a redus din diferență, din lovitură liberă deviată. O palidă consolare pentru o echipă și mai palidă.

Asalt spre titlu
După 3-1 la Piatra Neamț, FC Vaslui își consolidează poziția a cincea în clasament, cu 39 de puncte și speră în continuare la titlu. Moldovenii sunt la doar șapte puncte de liderul CFR și programul pare să îi ajute, mai ales că meciul direct cu formația pregătită de Jorge Costa se va disputa la Vaslui.