Tensiune în vestiarul Astrei: „Mi-a ajuns cuțitul la os. Mi-a ajuns!” Jucătorul care îl acuză pe Șumudică: „E umilitor, nu vom mai avea aceeași relație!”

Florin Lovin a fost schimbat de Marius Șumudică în minutul 35 al meciului cu ACS Poli Timișoară, partidă pierdută de Astra cu scorul de 0-2. Antrenorul giurgiuvenilor și-a motivat decizia lăsând să se înțeleagă că jucătorul ar fi fost răcit și l-a înlocuit pentru că transpirase.

Lovin a reacționat nervos în momentul modificării și spune că nu a avut nicio problemă de sănătate. Mijlocașul în vârstă de 34 de ani a precizat că s-a simțit umilit și că din acest moment relația sa cu antrenorul s-a deteriorat serios.

„Nu am răcit, sunt bine și sper să îmi revin cât mai repede. A fost un episod urât, după care nu vreau pentru să îmi cer scuze, nu am nicio vină cu ce s-a întâmplat. El mi-a reproșat ceva. I-am spus să nu mai țipe să stea linistit și m-a scos, s-a enervat. Am fost schimbat în ultimele 6 meciuri de 4 ori la pauză și de două ori în minutul 30. Mi-a ajuns cuțitul la os. Mi-a ajuns. Încă nu am vorbit, dar o vom face la primul antrenament.

Am trăit momente frumoase și la Chiajna, mulți mă consideră copilul lui. Nu m-a schimbat nimeni înainte de pauză în 20 de ani de carieră. Șumudică a făcut-o de două ori într-o lună și fără motiv. Mi-au spus în minutul 20 să vin pe poziție de fundaș central, am dat o pasă care trebuia să fie mai tare, l-a deranjat și a țipat la mine. Nu mi se pare normal să țipe la mine fără niciun motiv. Am 34 de ani. E un episod trist. Nu vom mai avea aceeași relație de acum încolo. Sunt episoade umilitoare. La vară voi termina cariera de fotbalist”, a declarat Lovin la DigiSport.

Publicat: 28 11. 2016, 12:20
Actualizat: 28 11. 2016, 19:00