11 mai 2019 14872 afişări Liga 1
Sepsi - FCSB 1-5. Echipa lui Teja a făcut spectacol la Sfântu Gheorghe şi aşteaptă meciul CFR-ului. Aşa arată clasamentul play-off-ului GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

Sepsi - FCSB1-5 (Mensah 74 / Hora 6, Roman 9, Fl.Coman 47, 50, Rusescu 80)

Echipele de start:
  • FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Cristea, Morais (Moruţan 53) – Tănase (Teixeira 57), Filip – M. Roman, Man, Coman – Hora (Rusescu 74)
  • Rezerve: Vlad, Moruţan, Rusescu, Stoian, F. Matei, Teixeira
  • Sepsi: Fejer - De Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Velev, Karnitskiy - Nouviers (Mensah 53), Tandia, Ştefan - Hamed (Hadnagy 70)
  • Rezerve: Niczuly - Hadnagy, Mensah, Khamis, Rudol, Popescu, Sîntean

Minutul 90+2: Fluier final! Vicecampioana s-a impus clar pe Sfântu Gheorghe, scor 5-1, şi aşteaptă duelul dintre CFR Cluj şi U Craiova, care poate decide campioana acestei ediţii a Ligii 1 Betano. Vicecampioana a început perfect partida şi a punctat de două ori prin Ioan Hora şi Mihai Roman. Cei doi atacanţi au stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru echipa lui Mihai Teja, care şi-a luat revanşa după ultima deplasare la Sfântu Gheorghe, când FCSB a pierdut cu 4-2, cu Nicolae Dică pe banca tehnică. Florinel Coman a reuşit ”dubla” în debutul reprizei secunde, tabela arăta 4-0 pentru FCSB şi nu se mai punea problema învingătoarei. Reuşita meciului a fost însă a lui Mensah, care l-a învins pe Bălgrădean cu un şut de la aproximativ 35 de metri, cu boltă, fără şanse pentru portarul arădean. Raul Rusescu a închis tabela, din penalty.

În cazul în care CFR Cluj reuşeşte să termine neînvinsă cu U Craiova, echipa lui Dan Petrescu va fi, din nou, campioana României, iar meciul din ultima etapă, cu FCSB, nu va mai conta. În cazul în care cele două vor încheia sezonul la egalitate de puncte, titlul va merge la Cluj, datorită meciurilor directe dintre cele două echipe.

• 6. Sepsi 20p

Minutul 80: GOOOOL FCSB! Raul Rusescu transformă o lovitură de la 11 metri şi restabileşte diferenţa de patru goluri. Fejer a ghicit colţul, dar nu a putut atinge mingea.

Minutul 76: Velev se luptă pentru o minge la marginea careului, balonul ajunge la Tandia care trage din prima direct în bara porţii lui Bălgrădean. Şansă importantă pentru echipa lui Marin Barbu.

Minutul 74: GOOOOOL Sepsi! Gazdele reuşesc să puncteze prin Mensah. Acesta trage cu boltă de la 35 de metri şi îl execută pe Bălgrădean.

Minutul 50: GOOOOOL FCSB! Florinel Coman reuşeşte ”dubla” în trei minute. Morais ia o acţiune pe cont propriu, este deposedat, dar mingea ajunge la mijlocaşul vicecampioanei care trage din prima şi punctează.

Minutul 47: GOOOOOL FCSB! Început perfect de repriză secundă pentru elevii lui Teja. Florin Tănase centrează în careu către Florinel Coman, care este complet liber în careul advers. Acesta reia din prima şi trimite balonul în plasa porţii lui Fejer.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză la Sfântu Gheorghe.

Minutul 40: FCSB nu mai atacă, aşteptând ca Marcel Bârsan să pună capăt primei reprize. Florin Ştefan a fost aproape de a înscrie golul etapei în Liga 1, după ce şi-a încercat norocul cu un şut de la 40 de metri, puţin peste poarta lui Bălgrădean.

Minutul 32: Florin Tănase ”arestează” balonul şi trage mult peste poarta lui Sepsi. Este o execuţie asemănătoare cu cea a lui Romario Benzar din debutul partidei, tot din lovitură liberă.

Minutul 31: Sato îl faultează pe Florinel Coman în apropierea careului lui Fejer şi FCSB obţine o nouă lovitură liberă periculoasă.

Minutul 25: A venit şi prima ocazie a gazdelor! Nouvier primeşte o minge în interiorul careului, dar trage slab şi pe direcţia lui Bălgrădean, care reţine fără probleme.

Minutul 22: Se joacă tare la Sfântu Gheorghe! Nouvier primeşte cartonaş galben de la centralul partidei, după o intrare dură la Florinel Coman. La câteva minute, Iulian Cristea intră prin alunecare la un adversar, dar scapă fără cartonaş.

Minutul 9: GOOOOL FCSB! Hora e cu spatele la poartă, îi pasează lui Mihai Roman care trece de doi adversari şi trage în plasa laterală.  Vicecampioana începe excelent parida de la Sfântu Gheorghe. Sepsi nu şi-a creat ocazii importante de a înscrie.

Minutul 6: GOOOOL FCSB! Mingea ajunge la Florinel Coman după o greşeală în defensiva lui Sepsi. Şeptarul FCSB-ului trimite în dreapta, către Hora, iar acesta trage puternic, la colţul scurt, fără nicio şansă pentru Fejer.

Minutul 5: O primă şansă pentru vicecampioana României! FCSB obţine o lovitură liberă în apropiere de careul lui Sepsi, Romario Benzar execută şi trimite mult peste poarta lui Fejer.

Minutul 1: Fluier de start la Sfântu Gheorghe!

UPDATE 19:25 FCSB a anunţat echipa de start pentru partida care poate decide titlul de campioană, cu Sepsi. Mihai Teja a făcut o mutare surprinzătoare în primul "11", în condiţiile în care l-a retras pe Florin Tănase pe postul de mijlocaş central, lâmgă Lucian Filip. De remarcat sunt prezenţele lui Adrian Stoian şi Florentin Matei, care iau loc pe bancă.

Cu două runde înainte de încheierea play-off-ului, CFR Cluj ocupă poziţia de lider, cu 47 de puncte, la cinci puncte în faţa lui FCSB. Astfel, pentru a deveni campioni, bucureştenii au nevoie să câştige ambele jocuri rămase, cu Sepsi şi meciul direct cu CFR Cluj, din ultima etapă, iar ardelenii să piardă, mâine, cu U Craiova.

Înainte de jocul de la Sfântu Gheorghe, Mihai Teja a recunoscut că ar putea să o părăsească pe FCSB în cazul în care va pierde titlul, decizia urmând să fie luată de Gigi Becali: "După aceste două meciuri, mă voi pune la masă cu patronul. Mă gândesc la viitorul nostru, la viitorul clubului, nu neapărat să mă despart. Nu am clauză în contract, eu mi-am făcut datoria cum am putut. În rest, tot ce se vorbeşte despre demisii, dacă voi continua sau nu, nu mă întrebaţi pe mine, întrebaţi-l pe domnul Becali. Eu am un contract şi după aceste două meciuri vom analiza. Vorbesc cu domnul Becali la 2-3 zile, avem o relaţie bună".

Pentru partida de la Sfântu Gheorghe, Teja nu se va putea baza pe golgheterul Harlem Gnohere, cel care a suferit o ruptură musculară şi nu va mai juca în acest sezon. De partea cealaltă, meciul va fi unul special pentru veteranul Attila Hadnagy, cel care ar putea disputa ultimul joc oficial al carierei din Liga I Betano.

Sepsi şi FCSB s-au mai întâlnit de trei ori în actuala stagiune, iar bucureştenii s-au impus în cele două partide disputate pe Arena Naţională, scor 2-0. Covăsnenii au câştigat partida de acasă, scor 4-2, în returul sezonului regular. Sepsi ocupă ultimul loc în play-off, cu doar un punct acumuat în opt partide. Meciul din runda trecută, contra lui FC Viitorul, scor 1-3, a fost primul al lui Magiun Barbu pe banca tehnică a echipei, cel care l-a înlocuit pe Eugen Neagoe.