Salvarea de la retrogradare se decide la penalty-uri. FC Botoșani – Viitorul 3-1. Două lovituri de la 11 metri, două eliminări

FC Botoșani și Viitorul au oferit un meci antrenant, cele două formații demonstrând că pot juca un fotbal de bună calitate în ciuda pozițiilor din clasament.

Confruntarea a debutat furtunos cu un fault al lui Lazar la Gavra. Sebatian Colțescu a dictat penalty, iar Dică a înscris fără emoții în minutul 8. Pe parcursul reprizei, gazdele au forțat egalarea, dar defensiva Viitorului a reușit să reziste până la pauză.

CLICK AICI PENTRU A URMĂ‚RI DESFĂ‚ȘURAREA LIVE TEXT A PARTIDEI

După reluare, Benzar comite henț în careu (min. 53), iar centralul este nevoit să arate din nou punctul cu var. Vașvari are o execuție identică cu cea a lui Dică din prima repriză și restabilește egalitatea. La faza imediat următoare, Mitriță faultează în atac și deși mai avea un avertisment, Colțescu îi arată direct cartonașul roșu.

Pentru că scenariul horror să fie complet pentru oaspeți, în minutul 58 Hadnagy îi aduce pe cei de la Botoșani în avantaj după o ieșire greșită a lui Balauru. În minutul 89, Stojkov majorează diferență, FC Botoșani având în prealabil alte două mari ocazii: două șuturi în bară. În minutul 90+1, puștiul Marin a fost eliminat și el, iar Viitorul a terminat meciul în doar 9 oameni.

Echipele de start:

FC Botoșani: Lazar – Patache, Ivanovs, Oltean, Acsinte – Fulop, Vașvari, Danci, Stojkov – Hadnagy, Codoban

Rezerve: Perianu, Cârjan, Ghinga, Tincu, Vertelis, Dorrego, Eino

Viitorul: Balauru – Puțanu, Larie, Mitrea – Mitriță, Daminuță, Lazăr, Benzar, Dică – Axente, Gavra

Rezerve: Buzbuchi, Tănase, Toșca, Marin, Cârstocea, Vînă

Publicat: 23 03. 2014, 15:51
Actualizat: 23 03. 2014, 18:41