Reușită fascinantă! După cât timp a reușit să revină Simona Halep în Top 10 WTA | SPECIAL

This browser does not support the video element.

Calificată în finala turneului de la Toronto, Simona Halep (30 de ani) a reușit să intre din nou în Top 10 WTA după exact un an.

În semifinală, sportiva noastră a trecut în trei seturi de Jessica Pegula (locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7), din Statele Unite ale Americii, cu 2-6, 6-3, 6-4 – după două ore și 14 minute de joc.

Românca va juca în marea finală a openului canadian  împotriva braziliencei Beatriz Haddad Maia (24 WTA). Partida este programată să debuteze duminică, de la ora 20:30 (ora României).

Reușită fascinantă! După cât timp a reușit să revină Simona Halep în Top 10 WTA

„Pegula m-a presat cu fiecare minge!”, nu ascunde Simona chinul suportat ca să joace cea mai importantă partidă la 2 ani de la titlul cucerit la Roma 2020 pe Centralul de la „Foro Italico”.

Patru ghemuri la rând a pierdut Halep de la un egal cu Pegula într-un set de debut cedat la 2 și în care Simona a comis 4 „duble greșeli”, după ce a adunat numai 3 puncte cu al doilea serviciu.

„Am schimbat un pic tactica. În primul set, a fost puțin cam rapid, ea lovea foarte puternic și nu simțeam ritmul. Apoi, m-am calmat și am încercat să o împing un pic în spate și am făcut-o bine”, a declarat Simona Halep după meci.

“Ghemul contra/serviciului” făcut la 2-1 în manșa secundă a întors semifinala de la Toronto: cu 4-1 avantaj, Halep a anulat 4 mingi de “break” avute de numărul 7 mondial ca să egaleze, apoi, la seturi cu 6-3.

„Ea (n.r. Jessica Pegula) m-a presat cu fiecare minge. Nu am renunțat ! A fost un meci greu, incredibil. Este (n.r. Pegula) o foarte bună jucătoare, din Top 10”, a mai spus românca.

Cu alte 4 mingi de break salvate la 2-1 pentru Pegula în „decisiv”, Simona s-a desprins la 5-2 și, în ciuda celor 10 „duble greșeli“ din meci, a compensat cu tot atâtea puncte în plus luate cu primul serviciu.

„A fost adevărată provocare pentru mine să fiu în stare să dau tot ce am mai bun. Am luptat până la final și sunt mulțumită de cum m-am descurcat pe teren”, a transmis Simona Halep.

Revenită în Top 10 mondial după exact un an de zile, Halep joacă a 4-a ei finală la Canadian Open, unde deja și-a asigurat un cec de peste un sfert de milion de dolari (259.100 $)

Simona joacă, pentru a doua oară cu titlul pe masă la Toronto unde, acum la 7 ani, a pierdut trofeul în meciul decisiv disputat cu elvețianca Belinda Bencic.

Publicat: 14 08. 2022, 13:57