Nu s-au omorât cu firea, dar au câştigat. FC Botoşani s-a impus la Timişoara, ACS Poli rămâne fără victorie de aproape şase luni

16 apr 2018 1685 afişări Comentează şi tu Liga 1
Nu s-au omorât cu firea, dar au câştigat.  FC Botoşani s-a impus la Timişoara, ACS Poli rămâne fără victorie de aproape şase luni MEDIAFAX Foto/Sebastian Tătaru

FC Botoşani a câştigat la scorul de 1-0 la Timişoara, după un meci în moldovenii nu au traspirat foarte tare. Cu puţine ocazii, Axente a marcat după o centrare a lui Golofca, după un adevărat ”festival” de ocazii irosite ale itmişorenilor. Nici cu două schimbări la pauză, Grozavu nu a reuşit să facă mare lucru şi rămâne fără niciun succes cu bănăţenii. Cu doar două egaluri în play-out, poliştii rămân pe locul de baraj momentan, cu un punct peste Gaz Metan Mediaş.

Contrar prostului obicei ”al casei”, prima repriză chiar a fost una bogată în faze de poartă. Meciul a început foarte alert, cu o minge periculoasă trimisă de Axinte din careu, dar pe care Straton a reuşit să o respingă în bara laterală. Jocul s-a mutat foarte repede la poarta cealaltă. Ciucur a pătruns în careu şi a avut un şut blocat, iar balonul a ajuns la Vaşvari, care fără adversar lângă el a trimis pe lângă buturi. Timişorenii au fost echipa mai decisă şi determinantă în debutul de meci, iar în minutul 4, Florin Plămadă era să dea autogol la o respingere a unei centrări a lui Munteanu, dar Cobrea a prins, pe fază.

”Pită” de mâncat pe partea stângă la ambele echipe

Gazdele au continuat să domine jocul la poarta şi după începutul foarte alert de joc. Alexandru Ciucur a trecut de foarte multe ori extrem de uşor de Dumitraş şi a pătruns până în careu. Acolo însă, mijlocaşul ori a tras prea slab, ori imprecis. Nici combinaţiile cu Munteanu nu au dat roade, iar Drăghici nu a fost găsit de colegi în atac în prima jumătate. De asemenea, Enescu nu a putut repeta golul de la peste 30 de metri marcat la jocul cu Craiova. La Botoşani, Golofca a fost şi el periculos pe stânga, dar şutul său cu pământul nu l-a putut încurca pe Straton, care nu a fost învins nici de Axente.

Poli a irosit trei faze fixe, Botoşaniul a marcat fără ocazie irosită

Grozavu a făcut două schimbări la pauză, cu Roman în locul lui Drăghici şi Croitoru în locul lui Zaluschi, iar ”veteranul” echipei a început cu o minge trimisă total pe lângă poartă. Timişorenii au avut prima mare ocazie şi din lovitură liberă, după o execuţie bine plasată a lui Enescu, în careu. Cânu a reluat însă cu capul pe lângă bara din dreapta lui Cobrea. Ulterior, Vaşvari a trimis pe jos, inofensiv o lovitură liberă, iar lui Enescu nu i-a mai ieşit ”schema” cu Cânu. Botoşaniul a reuşit însă să dea lovitura în minutul 61, după ce Golofca a trecut uşor de Haruţ şi i-a centrat în centrul careului lui Axente, care a marcat.

Condusă, Poli a continuat să rateze

Moldovenii, cu ”sacii” în căruţă, nu au mai avut mari ocazii. Timişoara în schimb a ratat. Alex Munteanu a tras un şut bun, care se ducea spre vinclu, dar Cobrea a scos de sub bară, în corner. Cea mai ”monumentală” ratare a venit în minutul 71, cu Mihai Roman în rol principal. Atacantul se afla în careu, cu Munteanu lângă, dar Cobrea a ieşit şi Roman nu a putut loba, ci a tras în el.În schimb, Lorand Fulop a avut un şut puţin peste poartă, iar spre final, jocul a devenit tot mai încâlcit, pe măsura motivelor de disperare ale bănăţenilor, la fel ca lovitura liberă bătută spre nicăieri de Oliva.

• Poli Timişoara: Straton - Haruţ, Melinte, Cânu, Oliva - Enescu (min 72 Bîrnoi), Vaşvari - Munteanu, Zaluschi (min 46 Croitoru), Ciucur - Drăghici (min 46 Roman)
  • FC Botoşani: Cobrea - Dumitraş, Plămadă, Burcă, Acsinte - Oaidă, Cucu (min 75 L. Fulop) - Moruţan (min 68 Serediuc), Rodriguez, Golofca (min 72 Chitoşcă) - Axente