Nicolae „Lucky” Dică. 5 meciuri care arată cum antrenorul FCSB e menținut în funcție de șansă și de inspirația jucătorilor pe care i-a ridiculizat

Nicolae

FCSB a obținut o victorie care îi mai ține în viață speranțele la titlu până în ultima etapă. Echipa antrenată de Nicolae Dică a învins cu 1-0 pe „Ion Oblemenco”, într-o partidă în care CSU Craiova a ratat ocaziile mari. Totuși, după o gafă a lui Renato Kelic la o pătrundere a lui Florin Tănase, veteranul Filipe Teixeira a înscris unicul gol al partidei în minutul 86, iar atenția se mută pe weekendul următor.

Felul în care FCSB a obținut această victorie face parte din peisajul obișnuit al acestui sezon și, în special, al acestui playoff. Fotbalul „aproximativ” jucat de FCSB sub comanda lui Nicolae Dică, cu o exprimare tactică dezolantă și cu imposibilitatea de a surprinde adversarul prin faze de joc lucrate, nu a fost suficient pentru victoriile reușite de clubul lui Becali. În cinci dintre cele opt partide din playoff în care FCSB a obținut punct sau puncte, jocul a fost salvat fie pe final de meci, cu mutări în disperare de cauză, de „abandonatul” Gnohere, fie pe execuțiile lui Constantin Budescu, cel care s-a transformat brusc într-un inamic al antrenorului și a fost lăsat pe banca de rezerve până în minutul 72 al meciului de la Craiova.

CFR Cluj – FCSB 1-1

• gol marcat de Gnohere, rezerva lui Alibec mai bine de 70 de minute, la o fază de joc în care Bogdan Planic a pasat decisiv, sârbul fiind trimis în atac. Văzută de microbiști drept o mutare deșteaptă a lui Dică, trimiterea lui Planic acolo a fost explicată de Ciprian Marica: „Nu e vorba de inspirație dacă mă întrebi pe mine. E o situație disperată pur și simplu, n-ai altă soluție. Un vârf central înalt, pe care să joci mingi și să devieze stânga, dreapta. Nu e o soluție lucrată sau gândită. E de când lumea și pământul”.

FCSB – CSM Poli Iași 1-0

• unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 72 de Constantin Budescu, din lovitură liberă. Execuția celui mai bine cotat jucător de la vicecampioana României a venit într-un meci în care gazdele au jucat slab și în care, așa cum și Dică recunoștea la final de joc, moldovenii ar fi putut obține mai mult.

Viitorul – FCSB 2-2

• după un start excelent al Viitorului, cu 2-0 la pauză. FCSB a reușit să obțină egalarea tot în repriza a doua și tot prin omul neglijat în prezent. Ca și în meciul cu Iașul, Constantin Budescu a transformat o lovitură liberă care i-a adus un punct FCSB-ului la capătul unui alt meci nereușit, meci în care Viitorul a dominat tactic.

FCSB – CFR Cluj 1-1

• copia partidei din tur. FCSB a obținut un punct nesperat după ce Planic, aruncat din nou în disperare de cauză în ofensivă, a marcat la o pasă oferită de Denis Alibec.

CSU Craiova – FCSB 0-1

• după ce oltenii au irosit cu ușurință ocazii uriașe de gol prin Băluță, Mitriță, Zlatinski sau Ferreira, FCSB a închis meciul în ultimele minute prin reușita lui Filipe Teixeira.

Pentru FCSB, ultima etapă aduce duelul cu una dintre puținele echipe de care vicecampioana trecut fără emoții în tur. Astra Giurgiu vine în București în plină criză de rezultate, fără să fie motivată de altceva decât de prima consistentă promisă de finanțatorul Niculae și anunțată public chiar de către jucătorii lui Gigi Mulțescu. Pentru a spera la titlu, FCSB trebuie să bată Astra, iar CFR Cluj să nu câștige meciul de acasă contra Viitorului lui Gică Hagi.