Madeira, transportat de urgență la spital: „Trebuie chiar apreciată inconștiența lui, la pauză nu a vrut să iasă”

FC Brașov a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), pe Rapid, într-un meci contând pentru etapa a XXIX-a a Ligii I, golurile fiind marcate de Mugurel Buga, în minutul 8, și Paul Batin, în minutul 90+1.

Președintele „Stegarilor”, Constantin Zotta, a vorbit despre această victorie, dar și despre situația lui Madeira, care a fost transportat la spital.

În minutul 51, Madeira a căzut în cercul de centrul terenului într-un moment în care acțiunea se petrecea undeva în apropierea careului rapidist. Acesta a căzut pe gazon fără ca cineva să-l atingă. Imediat, arbitrul a oprit partida pentru ca jucătorul să poată primi îngrijiri medicale.

„Am avut emoții pentru că era un meci important de campionat pentru noi. Ne doream tare mult să urcăm în clasament și iată că am reușit. Sunt fericit că jucătorii au reușit să facă un meci bun. Tactica a fost excelentă. Poate ne-am fi dorit să jucăm mult mai bine, însă am făcut-o bine. Ne-am creeat multe ocazii, dar din păcate n-am reușit să o fructificăm decât pe cea a lui Buga. Oricum, o să avem un Paște liniștit.

Madeira e la spital, se fac investigații și nu putem spune exact care e treaba. Trebuie apreciată dorința lui, poate chiar inconștiența de a nu dori să iasă. El a continuat să joace și îl felicit. Oricine își dorește să aibe un astfel de jucător”, a spus Zotta la Dolce Sport.

Publicat: 04 05. 2013, 16:43
Actualizat: 04 05. 2013, 16:44