„Lupii” au mușcat mai tare decât „câinii”:** Dinamo – Petrolul 1-3! RUȘINE în Ștefan cel Mare: al treilea eșec consecutiv „acasă”

O nouă mare surpriză s-a consumat în „Groapă”, după ce Dinamo a pierdut al treilea meci consecutiv din Liga I în fața propriilor suporteri. Sportul a bătut cu 3-1, Vaslui cu 1-0, iar acum a venit rândul Petrolului, care s-a răzbunat după acel 5-1 din tur, de la inaugurarea noului stadion „Ilie Oană”. Ploieștenii au învins cu 3-1 și speră tot mai mult la salvarea de la retrogradare.

În ultimele două meciuri, Dinamo părea că și-a regăsit punctul forte din prima parte a sezonului: apărarea. Alb-roșii nu au primit gol nici de la Gaz Metan și nici de la Rapid. Ofensiva nu a funcționat însă așa cum și-ar fi dorit Liviu Ciobotariu , iar antrenorul gazdelor a făcut o infuzie de forțe proaspete, prin titularizarea lui Curtean și Platini.Primul dintre ei a ratat și cea mai mare ocazie a primei reprize, când l-a nimerit pe Hamutovski din câțiva metri (38). Și cam atât cu fotbalul din teren, pentru că adevăratul meci s-a dat în peluze, unde membrii PCH au fost dominați de galeria venită din Ploiești.

Younes i-a tăiat cu foarfeca
Cum Platini a fost aproape inexistent în prima repriză, Ciobotariu l-a lăsat pe bancă, pe locul ocupat până la pauză de Ionel Dănciulescu. „Corbul” și-a arătat imediat clasa, creând trei mari ocazii de gol pentru Dinamo în numai șapte minute. Întâi l-a lăsat pe Niculae singur cu portarul (48), pentru ca apoi să încerce el poarta Petrolului (51 și 55). Și tocmai când „câinii” păreau să-și fi recăpătat pofta de gol, linia defensivă a cedat, iar Bălgrădean a scos de două ori mingea din poartă (60 și 70). Prima dată, după o „foarfecă” de generic a lui Younes. Bucureștenii nu și-au mai revenit, iar bomboana pe colivă a fost așezată de Boudjemaa, care în prelungiri a marcat un gol de senzație, din apropiere cercului de la mijloc. Reușita de după a lui Niculae nu a mai contat decât pentru clasamentul golgheterilor.

DINAMO: Bălgrădean – Scarlatache, Luchin, Grigore, Pulhac – Rus, Kone, Munteanu, Curtean – Platini, Niculae

Rezerve: Naumovski, Bucșă, Tameș, Strătilă, Dănciulescu, Țucudean, Moți

PETROLUL: Hamutovski – Străuț, Linares, Bikana, Maxim – Mustivar, Negru – Hamza, Boud’Jemaa, Zerka – Oprița

Rezerve: Povilas, Fl. Dumitru, Ben Djemia, Buhuși, M. Tudor, Dina, Osiakov

Arbitru: P. Unimătan