Mara i-a "urzicat" pe argeşeni

2 aug 2008 56 afişări Comentează şi tu Liga 1

La capătul unui meci spectaculos, Unirea Urziceni a câştigat cu scorul de 3-2, meciul disputat pe teren propriu cu FC argeş, după un meci în care a fost condusă de două ori. Oaspeţii au deschis scorul prin Kamara, în minutul 9, care a profitat de inexactitatea lui Mehmedovic. Gazdele au egalat în minutul 28 prin Mara, care a şutat din interiorul careului la colţul lung. Bucuria gazdelor a durat un singur minut, oaspeţii marcând cel de-al doilea gol prin Dulcea. Kamara l-a lansat în careu pe Dulcea care l-a executat pe Arlauskis cu un şut sec la colţul lung. Meciul a crescut în intensitate, iar ocaziile de gol se mută de la o poartă la alta, fără a modifica tabela.

După pauză, Dan Petrescu îl trimite în teren pe tânărul Raul Rusescu, care, la prima atingere a balonului, restabileşte egalitatea cu o lovitură de cap de la 10 metri. Gazdele au apăsat în continuare pe pedala de accelaraţie, însă Mara, Rusescu şi Brandan nu au reuşit să îl învingă pe Boşneag. Asta până în minutul 72, când Alexandru Deaconu dictează, destul de uşor, penalty pentru Unirea Urziceni. Căpitanul Argeşului, Bălaşa pune mâna pe Onofraş, iar Mara transformă cu siguranţă penalty-ul. Până la final, în ciuda eforturilor depuse, oaspeţii nu au reuşit să egaleze, chiar dacă au avut o bară prin Chirciu. Astfel, trupa lui Dan Petrescu a bifat prima victorie a sezonului, iar FC Argeş se poate consola cu faptul că nu a refuzat fotbalul, contribuind din plin la spectacolul din teren.