Viitorul – FCSB 1-4. Coman, Man, Benzar și Rusescu duc echipa lui Dică pe primul loc! Ambii portari titulari s-au accidentat, Ghiță a fost eliminat în minutul 5

Viitorul - FCSB 1-4. Coman, Man, Benzar și Rusescu duc echipa lui Dică pe primul loc! Ambii portari titulari s-au accidentat, Ghiță a fost eliminat în minutul 5
  • Publicat:
  • Actualizat:

FC Viitorul – FCSB 1-4 (Vînă 71 / Coman 45, Man 52, Benzar 82, Rusescu 89)

• Viitorul: Cojocaru (Buzbuchi 34) – Lima, Țîru, Ghiță   , De Nooijer – Ciobanu, Băluță, Vînă – I. Hagi, Drăguș (Houri 64), Mățan    (Boboc 14)
    Rezerve: Luchin, Voduț, Achim, Artean
  •  FCSB: Bălgrădean (A. Vlad 64) – Jakolis, Nedelcu   , Filip   , Jr. Morais   – Ov. Popescu, Qaka   – Man, Fl. Tănase, Coman (Moruțan 46) – Rusescu
    Rezerve: Planic, R. Benzar, D. Benzar, M. Roman, Al. Stan

Minutul 90+3: Final de meci la Ovidiu! FCSB învinge clar, cu 4-1, și urcă pe primul loc!

Minutul 89: GOOOOOOOL FCSB! Rusescu înscrie cu un șut de la distanță, după o pasă bună a lui Moruțan.

Minutul 87: Nedelcu îl găsește excelent pe Daniel Benzar cu o diagonală, iar ultimul are ocazia dublei! Luftează prima dată, apoi reușește să reia spre poarta lui Buzbuchi, dar mingea trece pe lângă, deviată fiind de goalkeeperul intrat în locul lui Cojocaru, accidentat în minutul 30.

Minutul 82: GOOOOOOOL FCSB! Daniel Benzar înscrie! Moruțan a luat o acțiune pe cont propriu, l-a găsit excelent pe Jakolis în dreapta, din marginea careului de 16 metri, iar croatul centrează perfect pentru Daniel Benzar, care reia simplu, din doi metri, în plasă!

Minutul 74: Ce ocazie pentru Viitorul! Ianis Hagi prinde un șut excelent de la distanță, dar Vlad se întinde perfect și reușește să respingă in-extremis!

Minutul 71: GOOOOOOOL Viitorul! Vînă reduce din diferență, cu o scăriță peste Vlad!

Minutul 64: Bălgrădean e și el schimbat. Locul său între buturi e luat de Andrei Vlad, după ce „Pufi” a acuzat probleme musculare! Hagi face și el ultima schimbare. Îl scoate pe Drăguși și îl trimite în teren pe Houri.

Minutul 52: GOOOOOOL FCSB! Man înscrie și poate depăși perioada proastă din ultimul timp! Junior Morais a combinat prefect cu Man, în careu, ultimul i-a pasat din prima lui Rusescu, iar acesta i-a întors mingea lui Man, aflat singur în fața porții, de unde „perla” lui Becali a reluat în plasă, liber.-

Minutul 47: Ocazie pentru FCSB! Nedelcu reia cu capul, Buzbuchi respinge în lateral.

Minutul 46: A început repriza a doua! Dică l-a scos pe Coman și în locul său a intrat Moruțan.

Minutul 45+5: Final de primă repriză la Ovidiu!

Minutul 45: GOOOOOOL FCSB! Coman înscrie! Man i-a pasat scurt lui Rusescu în marginea careului, acesta a ridicat mingea peste Țîru și l-a lobat pe Buzbuchi, mingea a lovit bara și a revenit în fața porții, de unde „Mbappe” a reluat în plasă și a deschis scorul chiar înaintea pauzei.

Minutul 42: Ocazie pentru Viitorul! Ianis Hagi a executat perfect o lovitură liberă, pe colțul lung al porții lui Bălgrădean, Țîru a recentrat în careu, iar Băluță a încercat să-l învingă pe „Pufi” cu o execuție din apropiere, dar balonul s-a dus peste poartă.

Minutul 30: Cojocaru s-a accidentat la gleznă și a fost schimbat cu Buzbuchi, deoarece nu a mai putut continua! Portarul Viitorului a călcat strâmb la aterizare, după ce s-a înălțat să prindă o minge. Glezna i-a fugit și goalkeeperul a primit îngrijiri medicale, dar nu a mai putut continua!

Minutul 18: Florinel Coman a lovit bara, direct din corner! Mingea a ajuns la Ovidiu Popescu, acesta a tras puternic, însă balonul s-a dus mult pe lângă poarta lui Cojocaru!

Minutul 6: Din lovitura liberă rezultată, Coman trage peste poartă!

Minutul 5: Virgil Ghiță e eliminat! Coman a scăpat pe culoar spre poarta lui Cojocaru, Ghiță l-a tras din spate, iar Kovas i-a dat cartonașul roșu fără să stea pe gânduri!

Minutul 4: Ocazie imensă pentru FCSB! După o centrare a lui Morais și o deviere a lui Tănase, Raul Rusescu l-a lobat pe Cojocaru, dar Ghiță a respins in-extremis de pe linia porții, de unde Coman s-a luptat să reia!

Minutul 1: A început meciul de la Ovidiu! Urmărim împreună cum se va descurca FCSB în fața Viitorului cu o echipă experimentală, cu multe schimbări față primul „11” obișnuit. Partida e arbitrată de Istvan Kovacs. El va fi ajutat la cele două tușe de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

19:37 Avem echipa de start a FCSB! Dică ține pe bancă sau în tribună oameni precum Benzar, Planic, Pintilii sau Gnohere. Antrenorul roș-albaștrilor l-a trimis din nou fundaș dreapta pe Jakolis, Nedelcu a revenit în centrul defensivei, iar Qaka, fotbalistul care va fi împrumutat la Voluntari, e titular, lângă Ovidiu Popescu.

FCSB s-a impus în ultimele trei meciuri din Liga 1 Betano, dar a cedat în partida tur cu Rapid Viena din playoff-ul Ligii Europa. E destul de probabil ca Nicolae Dică să menajeze anumiți jucători pentru partida din această seară, având în vedere că Gnohere a acuzat o accidentare pe finalul jocului de la Viena. De partea cealaltă, FC Viitorul a câștigat două dintre ultimele trei jocuri din campionat, dar a pierdut la ultima deplasare în Capitală, scor 1-0 cu Dinamo. Campioana din urmă cu două sezoane n-a mai învins de trei meciuri FCSB, de la un 1-0 pe teren propriu. E posibil ca la FCSB să debuteze și Hristo Zlatinski, ultimul jucător ajuns sub comanda lui Dică.

Astăzi este și ziua lui Dennis Man. Jucătorul care s-a lansat în fotbalul românesc la UTA a împlinit vârsta de 20 de ani.