Vasluiul respiră! Poli Iaşi - Vaslui 1-3!

18 mar 2010 56 afişări Comentează şi tu Liga 1
Vasluiul respiră! Poli Iaşi - Vaslui 1-3! LIVE TEXT Poli Iaşi - Vaslui 1-1! Păun egalează! 19 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/5756045/11/j4r7594.jpg

Cu noul căpitan Wesley în zi de graţie, Vasluiul a reuşit însfârşit să obţină o victorie, după egalul de la Braşov şi eşecul depe teren propriu cu Gloria Bistriţa: 3-1 la Iaşi, cuPolitehnica.

Galben-verzii veneau la Iaşi după cel mai slab meci din acestsezon, sperând să spele ruşinea unei înfrângeri pe teren propriu(0-1 cu Gloria) administrată de o echipă aflată la acea oră pe unloc retrogradabil. Primele minute ale jocului nu anunţau în niciunfel revirimentul echipei încă antrenate de Marius Lăcătuş. Băieţiilui "Grig" au pus mâna pe hăţuri, presând şi atacând. Minutul 6 aconsemnat prima ocazie trecută în contul ieşenilor la combinaţiadintre Păun şi Bujor. Şutul ultimului a fost însă destul deslab.

Încet-încet, galben-verzii au prins încredere şi au mutat joculîn jumătatea ieşeană. Costly a trecut în două rânduri pe lângădeschiderea scorului (min. 20 şi 23) înainte ca Wesley să-l învingăpe Brăneţ din 10 metri după o fază la care gazdele au cerutofsaid.

Supergolmarca Wesley

După pauză, Poli a ieşit furtunos de la vestiare şi Păun egala,poate surprinzător, după o greşeală a lui Kuciak. Ieşenii aucontinuat să atace, iar ocaziile au curs la poarta vasluiană, însădoar pentru câteva minute. Revenirea gazdelor în joc s-a dovedit afi doar un simplu foc de paie. Costly a reuşit să marcheze primulsău gol la Vaslui, iar Wesley a îngenuncheat complet trupa luiGrigoraş cu o execuţie de zile mari, din lovitură liberă. Vasluiulajunge la cota celor 38 de puncte în clasament şi respiră din nouaerul înalt al Ligii I.