Poli Iași – FC Hermannstadt 1-1. Sibienii au egalat în ultimele minute ale partidei. Așa arată clasamentul din play-out

Poli Iași - FC Hermannstadt 1-1. Sibienii au egalat în ultimele minute ale partidei. Așa arată clasamentul din play-out

Poli Iași – FC Hermannstadt 1-1 (Nascimento 64 /  Stoica 86)

Echipele de start:

• Poli Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka (Gardoș 76), Cioinac, Nascimento – Platini (Zaharia 67), Sanoh, P.Petre
  • Rezerve: Ruben Mino, Panțîru, Borris Garros, Rus, Zaharia, Teixeira
  • Hermannstadt: Căbuz – Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar – Offenbacher (Jazvic 66), Antonov, Dumitriu – Lendric (Blănaru 60), Tsoumou
  • Rezerve: Niga, Mățel, Niță, Abdurahimi, Sumănariu

Minutul 90+4: Final de meci în Copou! Poli Iași și Hermannstadt remizează, 1-1. Așa arată clasamentul din play-out:

Minutul 86: GOOOOOOL Hermannstadt! Dandea primește mingea în careu, dar mingea trece printre picioarele sale și ajunge la Stoica. Acesta nu mai ratează din poziție ideală și duce egalează.

Minutul 64: GOOOOOOL Poli Iași! Nascimento înscrie pentru echipa antrenată de Flavius Stoican. Patrick Petre obține o lovitură de la 11 metri, portughezul execută și punctează.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Gazdele au ocazii, însă nu reușesc să marcheze și la pauză tabela arată 0-0.

Minutul 18: Cioinac șutează puternic, dar mingea lovește bara transversală.

Minutul 3: Patrick Petre a cerut un penalty, după ce un fundaș advers ar fi comis henț în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, reluările tv arătând că „fluierașul” a avut dreptate.

Minutul 1: A început meciul din Copou.

Înaintea meciului din etapa 11 a play-out-ului Ligii 1 Betano, moldovenii sunt pe locul patru, 29 de puncte, iar sibienii pe poziția șase, 23 de puncte.

Poli Iași își poate asigura în proporție de sută la sută prezența în Liga I și în sezonul viitor în cazul unui succes în meciul de pe teren propriu cu FC Hermannstadt, programat sâmbătă, cu începere de la ora 15.00, în cadrul etapei a 11-a din play-out. Antrenorul Flavius Stoican a declarat, vineri, în cadrul unei conferințe de presă, că elevii săi au un moral bun după ultimele rezultate pozitive și speră să continue pe aceeași linie ascendentă.

„Ne așteaptă o partidă dificilă, pe care trebuie să o câștigăm. Vrem să repetăm evoluția din meciul cu Dunărea, când am câștigat sec. Ne dorim să mergem pe aceeași linie. Avem rezultate pozitive în ultima perioadă, care ne dau un moral bun. Este un meci ca o finală, pentru că dacă vom câștiga suntem matematic în Liga I. Dar noi vom continua să sperăm până în ultima etapă că putem urca în clasament. Trebuie să fim foarte atenți, concentrați, conectați, să facem și spectacol dacă este cazul, dar în primul rând ne interesează victoria”, a declarat Flavius Stoican în cadrul unei conferințe de presă.

Prezent și el în fața jurnaliștilor, Patrick Petre, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren în meciul anterior de pe teren propriu, cu Dunărea Călărași, a declarat că o victorie în partida cu FC Hermannstadt le va aduce definitiv liniștea în clasament celor de la Poli Iași. „Va fi un meci care ne poate aduce liniștea dacă batem. Dacă vom avea aceeași evoluție din meciul cu Dunărea, sigur nu vom avea probleme. Important este să câștigăm acest meci, asta e cel mai important. Dacă voi și marca, va fi un bonus pentru mine”, a declarat Patrick Petre.

Președintele Ambrosie a adăugat că le-a achitat jucătorilor un salariu restant, astfel încât restanțele salariale sunt acum de o singură lună. „Bucuria mea este că am reușit să le achităm un salariu jucătorilor, în ciuda faptului că am fost lăsați într-o gaură enormă de către fostul director general. Am avut o întâlnire la primărie cu domnul primar și cu căpitanii echipei, iar mesajul transmis de primar este unul optimist. Ne-a anunțat că va face tot posibilul să susțină echipa și că va căuta solții pentru a fi finanțată și echipa de seniori, nu doar cea de juniori”, a conchis Ambrosie.