Ziua în care Alibec a renăscut! Dinamo – Astra 1-2. Denis, cel mai bun om de pe teren. Doar Subotic le-a dat emoții giurgiuvenilor

Ziua în care Alibec a renăscut! Dinamo - Astra 1-2. Denis, cel mai bun om de pe teren. Doar Subotic le-a dat emoții giurgiuvenilor

Dinamo – Astra 1-2 (Subotic 89 / Alibec 13, Moise 66)

• Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, R. Grigore, Vl. Olteanu –  Gomelt, Cooper (Salomao 54) – Hanca, Nistor, Neicuțescu (Moldoveanu 65) – D. Popa (Subotic 54)
  • Rezerve: Eșanu, Delorge, Tîrcoveanu, Ciobotariu
  • Astra: Iliev – Belu-Iordache, Cestor, Erico Da Silva, Radunovic –  Mrzljak, Biceanu – Balaure (Crișan 79), Begue (Moise 56), LlullakuAlibec (Găvîrliță 87)
  • Rezerve: Lazar, Roșu, L. Buș, Butean, Crișan

Denis Alibec a simțit din nou gustul golului, după șapte luni de secetă, într-un meci oficial. Astra a învins Dinamo, în depasare, după două faze la care Alibec a fost actorul principal.

Dinamo a preluat posesia balonului încă din startul meciului, dar șocul a venit în minutul 13, când Begue l-a depășit în viteză pe Olteanu și a pasat în decisiv până la Alibec, care a marcat. Dinamo a existat, în prima repriză, doar prin șutul lui Cooper reținut de Iliev și prin Popa, care l-a întins serios pe portarul advers.

Alibec a fost cel mai bun om de pe teren, schimbat cu mult în bine fațăe perioada FCSB. Și tocmai această încredere l-a impulsionat la sprinturi și acțiuni care i-au lipsit în ultima perioadă petrecută la vicecampioana României.

Evoluția sa bună a continuat și în repriză secundă, iar în minutul 66 a inventat o pasă perfectă, peste toată apărarea adversă, pentru Moise, care l-a lobat pe Penedo pentru 2-0.

Tensiunea giurgiuvenilor a crescut tocmai pe finalul partidei, atunci când Subotic a debutat cu gol pentru Dinamo. Noul dinamovist a marcat cu capul în minutul 88 din pasa lui Nistor, iar „câinii” au sperat că mai pot obține măcar un punct. Din păcate, mingile aruncate la întâmplare în careu au rămas fără destinatar, iar giirgiuvenii au plecat cu cele trei puncte de la București.

Minutul 90+4 Final!

Minutul 89 GOOOOOL Dinamo! Subotic înscrie cu o lovitură de cap plasată perfect, din centrarea lui Nistor.

Minutul 66 GOOOOOOOOL ASTRA! Ce facă reușesc giurgiuvenii. Alibec a pasat pestea toată apărarea adversă, de undeva de la mijlocul careului, iar mingea a fost urmărită de Moise. Mijlocașul a profitat de ieșirea lui Penedo și l-a lobat pentru 2-0.

Minutul 57 Alibec șutează puternic de la 30 de metri de poarta lui Penedo, dar mingea se duce puțin prea sus și scorul rămâne intact.

Minutul 51 Neicuțescu întoarce un adversar în careu, dar trage slab cu stângul și Iliev reține fără probleme.

Minutul 46 Începutul reprizei secunde.

Minutul 45+2 Finalul primei reprize.

Minutul 40 Nistor simulează în careu și primește cartonașul galben.

Minutul 27 Ce ocazie pentru Dinamo! Popa șutează din unghi la colțul lung, dar Iliev repinge cu greu în lateral. Totuși, mingea a fost urmărită de Cooper, care s-a întins către balon, dar Erico a respins în ultimul moment.

Minutul 17 Cooper șutează tare după respingerea apărării adverse, dar mingea e prinsă de Iliev.

Minutul 13 GOOOOOOOOOL Astra! Alibec își aduce aminte de rivalitatea cu dinamoviștii și deschide scorul în deplasare. Begue ajunge de pe partea dreaptă până în marginea careului, de unde a pasat în fața porții pentru Alibec, cel care l-a învins cu ușurință pe Penedo.

Minutul 12 „Câinii” conduc jocul, dar sunt blocați de apărarea adversarilor undeva la 20 de metri de poarta lui Iliev.

Minutul 1 A început partida din „Ștefan ce Mare” cu aceeași asistență scăzută cu care ne-am obișnuit deja.

20:30 Mulțescu știe ce va decide meciul: „Sunt concentrat pe meci, nu am timp de nostalgii. Sigur, am avut amintiri plăcute, pentru că am fost părtaș la performanțele realizate pe acest teren. M-am obișnuit deja cu banca Astrei, sper să fie, de data asta, cu rezutlate mai bune. Precizia, în execuții, marcaj și pas, va decide acest meci. Nu că îl simt pe Alibec, l-am urmărit zi de zi și vă spun că e pregătit”, a spus antrenorul care se întoarce, din nou, în Ștefan cel Mare din postura de adversar.

19:30 Avem echipele de start, iar Florin Bratu surprinde prin introducerea tânărului Neicuțescu în linia de atac, în locul lui Salomao. Dincolo, Mulțescu răspunde cu o echipă aproape identică cu cea folosită și de Marius Măldărășanu, cu Llullaku în stânga și Alibec în față.

Dinamo primește în „Ștefan cel Mare” vizita singurei echipe neânvinse în actuala ediție de campionat, Astra Giurgiu, care a câștigat două partide și a remizat de 5 ori în primele 7 etape. De partea ceallată, echipa lui Florin Bratu se află într-o formă oscilantă, înregistrând 3 înfrângeri și două victorii în ultimele dueluri.

Astra vine după o schimbare a staff-ului tehnic. În locul lui Marius Măldărășanu a fost numit antrenorul din finalul sezonului trecut, Gigi Mulțescu. În conferința de presă premergătoare întâlnirii, Bratu s-a declarat îngrijorat, considerând că experiența noului antrenor se va vedea în exprimarea echipei giurgiuvene.

„Pentru mine, dar și pentru echipa mea este o provocare foarte mare dat fiind faptul că și antrenorul s-a schimbat acolo. A venit un antrenor experimentat, domnul Gigi Mulțescu, pe care îl respect mult, un antrenor cu care am lucrat și știu cum pregătește meciurile, așa că trebuie să fim foarte atenți mâine, dar să și jucăm foarte bine. Trebuie să ne autodepășim pentru a scoate un rezultat bun„, a declarat Florin Bratu.

Denis Alibec este principalul motiv de îngrijorare pentru defensiva lui Dinamo. Atacantul a punctat în 7 meciuri în întâlnirile cu „Câinii”.

În precedenta confruntare directă, în sezonul trecut, Dinamo a pierdut în ultima etapă a sezonului regulat  și a fost nevoită să evolueze în play-out