Dinamo – Hermannstadt 3-0. „Câinii” latră în cehă. Nistor și Piscitelli au scos echipa din subsolul clasamentului

Redactor:
Andru Nenciu
Redactor:
Radu Stroe
Dinamo - Hermannstadt 3-0.

Dinamo a învins categoric Hermannstadt, scor 3-0, dar portarul Piscitelli are un mare merit pentru acest lucru. Ciobotariu, Nistor și Klimavicius au marcat la cele mai importante ocazii pe care le-au avut, în timp ce sibienii au ratat pe bandă rulantă. Golul de 2-0 a venit după un penalty apărat de Piscitelli, în fața lui David Caiado. Toate cele trei goluri au venit după faze fixe, semn că Dușan Uhrin Jr a reușit cumva să-și pună amprenta pe jocul echipei.

Suporterii i-au încurajat pe băieții lui Uhrin, care au scăpat din subsolul clasamentului. După 3-0 cu Hermannstadt, în etapa 7, Dinamo a trimis FCSB pe ultimul loc. „Câinii” au urcat pe locul 9, cu șase puncte, la patru lungimi de FC Botoșani, ocupanta locului 6.

Pentru Dinamo urmează un meci cu Sepsi OSK, la Sf. Gheorghe. De partea cealaltă, Hermannstadt va primi vizita nou-promovatei Chindia Târgoviște.

Dinamo – Hermannstadt 3-0 (Ciobotariu 19, Nistor 65-pen., Klimavicius 74)
Arbitru: Istvan Kovacs. Asistenți: Vasile Marinescu și Ovidiu Artene

Dinamo: Piscitelli – Ciobotarius, Klimavicius, M. Popescus, Corbu (R. Grigore 89) – Nistor (cpt.), I. Filips, Fabbrini (Bru 84) – Sorescu, Montini (D. Popa 34), Neicuțescu
Rezerve: Starton – Bejan, Gabriel de Moura, Mihaiu
Antrenor: Dușan Uhrin Jr

Hermannstadt: I. Pop – Mățel, Viera, I. Stoica, Opruțs (Bușu 28) – Pires, Caiado – P. Petrescu (cpt.) s (Yazalde 61), Jo Santos, Cordea (Sîntean 82) – Debeljuh
Rezerve: E. Novo – Luchin, Dâlbea, Blănaru
Antrenor: Costel Enache

Minutul 90+2: Fluier final! Dinamo se impune cu 3-0.

Minutul 74: GOOOL Dinamo! Dan Nistor a centrat la bara a doua, iar Klimavicius a împins mingea în plasă, pentru 3-0. „Câinii” au marcat la aproape toate ocaziile pe care le-au avut.

Minutul 65: GOOOL Dinamo! Dan Nistor înscrie de la 11 metri.

Minutul 64: Penalty pentru Dinamo! Daniel Popa i-a suflat mingea lui Ionuț Stoica, l-a driblat pe Ionuț Pop, după care a fost faultat de portarul advers. Dinamo se poate desprinde. Dan Nistor va executa.

Minutul 56: Apără Piscitelli! David Caiado a șutat în stânga, dar portarul italian s-a întins superb și a respins execuția decarului advers. Este o seară perfectă pentru portarul lui Dinamo.

Minutul 55: Penalty pentru Hermannstadt! Mihai Popescu a comis un fault în propriul careu, asupra lui Petrescu, iar Istvan Kovacs a indicat punctul cu var. David Caiado va executa.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45+2: Pauză! Dinamo conduce cu 1-0, grație golului marcat de Ciobotariu.

Minutul 27: Ocazie pentru Hermannstadt! Mățel a pătruns în centru, i-a pasat lui Cordea, iar mijlocașul lui Costel Enache a șutat violent pe centrul porții. Mingea se îndrepta sub bara transversală, iar Piscitelli a respins cu brațul drept. Rămâne 1-0 pentru Dinamo.

Minutul 19: GOOOL Dinamo! Dan Nistor a centrat din flancul stâng, iar Denis Ciobotariu a reluat în plasă , din șase metri. Fundașul a venit lansat, a străpuns defensiva lui Costel Enache, și astfel a marcat primul său gol în tricoul lui Dinamo.

Minutul 16: Apără Piscitelli. Petrișor Petrescu a centrat în șase metri, Debeljuh a plonjat, dar portarul lui Dinamo a parat. Italianul a respins în afara terenului, iar tabela rămâne intactă.

Minutul 15: Meci echilibrat în „Groapă”. Sibienii au început în atac meciul, dar Dinamo a preluat încetul cu încetul controlul partidei. Ocaziile importante au întârziat să apară, însă golul parcă plutește în aer.

Minutul 1: A început partida dintre Dinamo și Hermannstadt.

20:41 Cititorii mizează pe Hermannstadt. ProSport a realizat astăzi un sondaj pe pagina de Facebook, cu întrebarea: „Cine va câștiga?”. 690 de persoane au votat, iar 53% dintre aceștia merg pe mâna oaspeților. Iată rezultatul final: Hermannstadt – 53% și Dinamo – 47%.

20:30 Interes sporit. Cu 30 de minute înainte de startul partidei s-a format o coadă uriașă la casa de bilete din „Ștefan cel Mare”.

19:24 Avem echipele de start! Fabbrini va debuta în această seară pentru Dinamo, la doar câteva zile după ce a fost prezentat oficial. Mijlocașul s-a pregătit cu ȚSKA Sofia în această vară, astfel că din punct de vedere fizic ar trebui să fie în regulă. Neicuțescu a ratat transferul în Polonia, iar astăzi este și el titular.

„Ne așteptăm la un meci dificil pentru că nu am mai câștigat de mult timp. În ultima partidă am jucat mai bine în repriza secundă, asta înseamnă că putem să marcăm goluri. Hermannstadt este o echipă cu jucători cu multă experiență. Pe doi dintre ei, Ousmane Viera și Srdjan Luchin, chiar i-am antrenat. De aceea consider că trebuie să luptăm încă de la începutul partidei pentru că avem mare nevoie de cele trei puncte.

Știu că este cel mai greu moment din istoria clubului, dar trebuie să ne revenim. Toți de aici ne dorim să progresăm de la meci la meci. Așa este viața, uneori se întâmplă și asemenea lucruri. Dar noi trebuie să facem totul pentru a redresa situația. Eu am venit aici pentru că mă aștept ca Dinamo să fie mai puternică, nu să ocupe ultima poziție. Jucăm și vrem să câștigăm fiecare meci. Ne dorim să jucăm în play-off”, a spus Dusan Uhrin, noul antrenor al „câinilor roșii”, la conferința de presă premergătoare partidei.

FC Dinamo ocupă ultimul loc în clasamentul Ligii 1, în timp ce FC Hermannstadt se află pe locul 9.