Ilie Poenaru a „intrat” tare în jucătorii săi la pauza meciului cu FC Botoșani: „Le-am spus cuvinte pe care nu pot să le reproduc!”

Ilie Poenaru reactioneaza in meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si FC Botosani, contand pentru play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Clinceni Arena din Clinceni, vineri 14 mai 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

Ilie Poenaru, antrenorul echipei Academica Clinceni, a dezvăluit cum și-a „resuscitat” jucătorii la pauza meciului cu FC Botoșani, soc 4-3.

Academica Clinceni a revenit spectaculos și a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 4-3, în cadrul etapei a opta din play-off-ul Ligii 1, după ce a fost condusă cu scorul de 1-3 până în minutul 71.

Chandarov (22′), Markovic (71′ și 86′) și Chunchukov (75′) au marcat pentru Academica Clinceni, în timp ce pentru FC Botoșani au înscris Achim (autogol – 5′), Ongenda (16′) și Papa (45′).

Ilie Poenaru, după Academica Clinceni – FC Botoșani 4-3

La finalul partidei, Ilie Poenaru a explicat că le-a adresat cuvinte „grele” elevilor săi la pauza meciului disputat la Clinceni.

„Cred că a fost un meci frumos, cred că le-a plăcut tutror. La pauză, nu a fost OK pentru jucători. După discursul pe care l-am avut la pauză, cred că s-a văzut reacţia. Şi prin schimbările făcute.

(n.r. despre cum procedează la pauză) Un minut nu vorbeşte nimeni, îi las să-şi facă cele necesare. Le-am spus că scorul nu reflectă ceea ce se întâmplă în teren, că am primit trei goluri cu o mare uşurinţă, pe greşeli personale şi pe greşeli de echipă şi că nu este normal să se întâmple asta. Nu le-am spus pe tonul ăsta. Eu le-am atras atenţia de la încălzire, când i-am văzut relaxaţi, foarte încrezători şi le-am spus că încrederea asta foarte mare au transformat-o în relaxare şi nu este OK şi o să ne coste treaba asta. Asta s-a întâmplat.

Le-am mai spus şi alte cuvinte pe care nu pot să le reproduc sau nu pot să le spun şi nu vreau să le spun. Să nu credeţi că îi jignesc, dar sunt cuvinte mai bărbăteşti şi mă bucur că au reacţionat”, a spus Ilie Poenaru, după meci, potrivit Telekom Sport.

În urma acestui rezultat, Academica Clinceni rămâne pe ultimul loc din play-off, al șaselea din Liga 1, cu 29 de puncte, în timp ce FC Botoșani este pe locul 5, cu 31 de puncte.

Publicat: 14 05. 2021, 21:21
Actualizat: 14 05. 2021, 21:28