Gică Popescu i-a criticat strategia lui Dan Petrescu după ce Sepsi a învins-o pe CFR Cluj în Supercupa României: „Nu a funcționat de data asta”

Gică Popescu despre componenţa play off ului Ligii 1
Vezi galeria foto - 6 poze

Gică Popescu (54 de ani) și-a criticat fostul coleg din Generația de Aur, Dan Petrescu (54 de ani), după ce Sepsi a triumfat în Supercupa României în fața lui CFR Cluj.

Campioana României a început ezitant acest sezon, fiind învinsă de Sepsi în Supercupa României, 1-2, la numai câteva zile după ce a scos doar un rezultat de egalitate în primul tur preliminar din Liga Campionilor, 0-0 pe terenul armenilor de la Pyunik Erevan.

Președintele Farului Constanța, Gică Popescu, nu l-a iertat pe antrenorul Dan Petrescu și a sus despre fostul său coleg din Generația de Aur că a greșit strategia împotriva covăsnenilor.

Gică Popescu i-a criticat strategia lui Dan Petrescu după ce Sepsi a învins-o pe CFR Cluj în Spercupa României

Gică Popescu a pus înfrângerea suferită de CFR Cluj în fața lui Sepsi, din Supercupa României, pe seama strategiei lui Dan Petrescu. Ardelenii au deschis scorul încă din minutul 2, iar „Bursucul” a ales să încerce să țină de rezultat, însă elevii lui au clacat în cele din urmă, 1-2.

Președintele de la Farul Constanța consideră că antrenorul lui CFR Cluj a greșit când a ales să neglijeze faza ofensivă și să încerce un nou succes „marcă înregistrată”, la limită.

„A fost un joc echilibrat. Mă aşteptam la altă abordare din partea celor de la CFR. Neaşteptat de proaspeţi cei de la Sf. Gheorghe. Au dominat repriza secundă, au avut ocaziile de gol. Este o victorie meritată. Au fost mai proaspeţi, mai hotărâţi.

CFR a făcut pasul în spate după golul marcat. Ştiam că asta este strategia lui Dan Petrescu, dar astăzi nu a funcţionat. CFR a făcut pressing în prima parte, apoi s-a tăiat! Sepsi a fost mult mai proaspătă”, a declarat Gică Popescu la finalul meciului dintre CFR Cluj și Sepsi Sf. Gheorghe, din Supercupa României, pentru Prima Sport.

Publicat: 10 07. 2022, 17:43
Actualizat: 10 07. 2022, 21:24