George Cîmpanu, modest după primul gol pentru Universitatea Craiova: „O să muncesc să merit să joc!”

Marian Sorin Busu, Alexandru George Cimpanu si Juan Pablo Passaglia in meciul de fotbal dintre CSM Politehnica Iasi si Universitatea Craiova, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iasi, marti 2 februerie 2021. © FOTO:Dragos Pascaneanu/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

George Alexandru Cîmpanu (20 de ani), mijlocașul ofensiv al echipei Universitatea Craiova, a înscris primul său gol în Liga 1 pentru olteni în victoria cu Poli Iași, scor 3-0.

Poli Iași și Universitatea Craiova s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 21 din Liga 1, iar oltenii s-au impus cu scorul de 3-0, pe Stadionul „Emil Alexandrescu” din Copou.

Andrei Ivan a deschis scorul în minutul 27, iar Dan Nistor a punctat pentru 2-0, în minutul 35. În partea secundă a jocului, Alexandru George Cîmpanu a marcat, în minutul 57, primul său gol în tricoul Universității Craiova.

George Cîmpanu, după Poli Iași – Universitatea Craiova 0-3

„Contează foarte mult această victorie, venind după o perioadă foarte grea în care jocurile nu ne-au ieșit. E ca o gură de aer. Nu știu de ce am avut această pasă proastă. Ne bucurăm că a venit victoria asta și sperăm să o ținem pe acest drum. Dacă merit să joc, o să joc. Dacă nu, o să muncesc în contunuare. Mă bucur că a venit în sfârșit golul și sper să nu mă opresc aici.

Ne așteaptă un meci dificil cu Dinamo, sperăm să fim concentrați de la cap la coadă și să ne bucurăm la final”, a spus George Cîmpanu, la flash-interviurile de după meci.

• 1 gol în 5 meciuri a înscris George Cîmpanu pentru Universitatea Craiova în actuala ediție a Ligii 1.
  • 1 gol în 3 meciuri a marcat tânărul mijlocaș și pentru FC Botoșani, în prima parte a sezonului.
  • 4 goluri în 25 de meciuri a adunat George Cîmpanu în Liga 1, pentru FC Botoșani și Universitatea Craiova.
  • 250 de mii de euro este cota de piață a lui George Cîmpanu, potrivit Transfermarkt.

George Cîmpanu, lăudat de către Liță Dumitru

Direct din Statele Unite ale Americii, Liță Dumitru urmărește fiecare meci al jucătorului său de suflet, George Cîmpanu, pe carel-a luat sub aripa lui pe vremea când amândoi erau la Concordia Chiajna.

Contactat de către ProSport, Liță Dumitru a avut o reacție entuziasmantă după golul marcat de către George Cîmpanu pentru Universitatea Craiova.

Publicat: 02 02. 2021, 22:08
Actualizat: 02 02. 2021, 22:30