Viitorul s-a calificat în playoff! Botoşani şi Poli Iaşi au jucat modest în ultima rundă şi merg în playout. Cum arată clasamentul

3 mar 2019 13381 afişări Liga 1
  • FC Viitorul şi-a asigurat prezenţa în playoff, după ce a învins FC Botoşani cu 1-0.

Viitorul - FC Botoşani 1-0 (Houri 26)
Stadion: Central (Ovidiu)
Arbirtu: Ovidiu Haţegan (Arad). Asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti) şi Sebastian Gheorghe (Suceava)

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, Ghiţă, de Nooijer - Houri (Măţan 84), T. Băluţăs (Boboc 71), Vînă - Hagis (Ciobanu 60), Drăguş, Calcan
Rezerve: Tordai - Rivaldinho, Achim, Eric
FC Botoşani: Fraisl - Dumitraş, Mirons, Burcă, Soiledis - J. Rodriguezs, Karaboue (M. Romans 55) - Fabbrini (E. Papa 85), Oaidăs (Târşa 72), Ongendas - Golofca
Rezerve: Pap - Patache, Chindriş, Buş

Hermannstadt - Poli Iaşi 2-0 (S. Popovici 71, Jazvic 90+1)
Stadion: Nicolae Dobrin (Piteşti)
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti). Asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Ovidiu Artene (Vaslui)

Hermannstadt: Căbuz - Măţels, Pîrvulescu, Dandeas, Stoica, Tătar - Petrescus, Dâlbeas, Popovici (Dumitriu 80) - Blănaru (Jazvic 73), Tsoumou (Mijuskovic 88)
Rezerve: Niga - Pamfile, Serediuc, Offenbacher
Poli Iaşi: Rusu - Bosoi (Enoh 78), Mihalaches, Frăsinescu, Sin - Qakas, Cioinac, Nascimento (P. Petre 60) - Platini, Baris Garros, Burlacu

8.Poli Iaşi 34p.

Minutul 90+4: Fluier final. FC Viitorul învinge FC Botoşani, scor 1-0, astfel că îşi asigură prezenţa în playoff. FC Botoşani şi Poli Iaşi merg în playout.

Minutul 90+1: GOOOL Hermannstadt! La scurt timp după ce Mihalache a fost eliminat, Jazvic a înscris pentru 2-0. Hermannstadt va termina sezonul regular cu 32 de puncte, la egalitate cu Dinamo.

Minutul 86: Asalt total. FC Botoşani domină finalul de joc şi caută cu disperare golul egalizator. Viitorul stă la adăpostul avantajului de pe tabelă.

Minutul 79: Ocazie uriaşă pentru FC Botoşani. Golofca a primit în flancul stâng, a şutat grăbit, dar a reluat slab şi Cojocaru a prins în doi timpi. Golofca rămăsese faţă în faţă cu Cojocaru, dar n-a reuşit să profite.

Minutul 71: GOOOL Hermannstadt! După un joc mult mai consistent, gazdele deschid scorul. Sergiu Popovici înscrie pentru 1-0, iar Poli Iaşi e ca şi eliminată din lupta pentru playoff. Blănaru i-a pasat lui Popovici în şase metri, iar fostul dinamovist a împins mingea în plasă. La acest scor, FC Botoşani are nevoie de un egal la Ovidiu pentru a merge în playoff.

Minutul 56: Bară şi... bară. Drăguş a scăpat în careul advers, a şutat în transversală, iar apoi a urmat o nouă bară. Ianis Hagi a reluat cu capul, tot în transversală, după ce Drăguş a lovit bara în primă fază. Să nu uităm că Ianis a fost scăpat de un cartonaş roşu, în prima repriză. Karma? Rămâne de văzut.

Minutul 54: Apără din nou Fraisl. Calcan a încercat să-l învingă cu o deviere din şase metri, dar portarul gazdelor a blocat.

Minutul 46: S-au reluat cele două jocuri. La pauză, Ion Crăciunescu a spus că Ianis Hagi trebuia eliminat în prima repriză.

Minutul 45+1: Pauză. În acest moment, FC Viitorul merge în playoff. Băieţii lui Hagi au dominat în prima parte şi sunt la doar 45 de minute de calificarea în playoff.

Minutul 42: Apără Fraisl. Houri a scăpat pe contraatac, i-a pasat lui Calcan în flancul drept, iar acesta a şutat din prima, la colţul lung. Fraisl s-a întins şi a respins în afara terenului. Gazdele caută golul de 2-0, înaintea pauzei.

Minutul 36: Ocazie pentru Poli Iaşi. Sin a urcat până în marginea careului advers, a centrat în faţa porţii, dar Garros n-a ajuns la întâlnirea cu balonul. Rămâne 0-0.

Minutul 26: GOOOL Viitorul! Houri a primit la 16 metri şi a trimis superb la colţul lung. Fraisl a atins mingea, dar n-a reuşit să o respingă. Balonul s-a oprit în plasa laterală, iar publicul a explodat. La Piteşti scorul e în continuare 0-0. În acest moment, Viitorul urcă pe locul 5 şi se califică matematic în playoff.

Minutul 20: Ocazie pentru Hermannstadt. Blănaru l-a depăşit pe portarul Denis Rusu, dar a şutat în plasa laterală, spre dezamăgirea lui Vasile Miriuţă.

Minutul 14: Viitorul domină, la Piteşti e linişte. Calcan a fost destul de activ, iar elevii lui Ciobotariu par în corzi. Fraisl a prins cinci şuturi până în acest moment, iar Ongenda şi Fabbrini nu se regăsesc. Băieţii lui Hagi par foarte mobilizaţi şi gata să dea totul pentru a prinde playoff-ul.

Minutul 1: S-a dat startul pe ambele stadioane. Partida de la Ovidiu a început cu circa şapte secunde mai devreme decât cea dintre Hermannstadt şi Poli Iaşi. La Ovidiu se joacă cu casa închisă, în timp ce la Piteşti stadionul e aproape gol.

16:33 Avem echipele de start. Toţi ochii sunt aţintiţi pe Viitorul - FC Botoşani. Toţi antrenorii mizează pe cele mai bune garnituri în această după-amiază.

În cele trei sezoane de sistem playoff/playout, locul 6 a încheiat sezonul regular cu cel puţin 38 de puncte. În 2016, ASA Tg. Mureş a avut 38 de puncte, a urmat Dinamo, cu 41, iar Poli Iaşi a prins playoff-ul cu 39 de lungimi.

În ultima etapă, Viitorul şi Botoşani se înfruntă la Ovidiu, într-un meci decisiv pentru prezenţa în playoff. Moldovenii trimit Viitorul în playout, în cazul unui rezultat pozitiv. De partea cealaltă, Viitorul are o singură variantă: victoria. FC Botoşani se califică şi în cazul unui egal, doar dacă Poli Iaşi nu câştigă în meciul cu Hermannstadt.

Poli Iaşi se poate califica la fel cum a făcut-o anul trecut, adică în urma unui clasament în 3.Dacă băieţii lui Stoican se impun cu Hermannstadt, Sepsi pierde cu CFR, iar Botoşani şi Viitorul remizează, se va face un clasament în 3. Într-un astfel de caz, Sepsi, Botoşani şi Poli Iaşi ar avea toate câte 37 de puncte. În cazul unui clasament în 3, Sepsi OSK şi Poli Iaşi merg în playoff.

Poli Iaşi se califică şi dacă nu se realizează clasamentul în 3. Al doilea scenariu favorabil pentru gruparea din Copou îl reprezintă un succes cu Hermannstadt, cumulat cu o remiză între Viitorul şi Botoşani.