FC Botoşani - Dinamo 1-0. "Câinii" au jucat extrem de slab. Mihai Roman a decis meciul cu un gol de generic. Cum arată clasamentul

27 mai 2019 3237 afişări Liga 1
  • În primul meci al zilei, FC Voluntari a învins Hermannstadt şi s-a salvat matematic de la retrogradare. În ultima rundă, Dunărea Călăraşi merge la Sibiu pentru un meci pe viaţă şi pe moarte.

FC Botoşani - Dinamo1-0 (Roman 8)

FC Botoşani: Fraisl – Chindriş, Miron, Burcă – Patache, E. Papa, J. Rodriguez, Golofca (L. Buş 76) – Ongenda (Karaboue 66), M. Roman II, Fabbrini (Piftor 86)
Rezerve: Pap - Soiledis, Tarsa, Diakite

Dinamo: Mandanda – Sorescu, Klimavicius, Ciobotariu, R. Grigore (Papazoglou 46) – I. Şerban (Zenke 46), I. Filip, Nistor, N. Aliji – Montini, Christovao (Kabashi 74)

8. Concordia Chiajna - 19p.

Minutul 90+3: Fluier final. Dinamo pierde al treilea meci din acest playout şi îşi poate lua gândul de la primul loc. În ultima etapă, "câinii" vor înfrunta FC Voluntari, iar Gaz Metan Mediaş pe Concordia Chiajna. Pentru FC Botoşani urmează un derby la Iaşi, cu Politehnica. Dinamo a evoluat extrem de modest la Botoşani. Singurele ocazii importante le-au aparţinut gazdelor, care s-au impus graţie eurogolului marcat de Mihai Roman.

Minutul 62: Replica lui Dinamo. Montini a reluat cu capul din apropiere, dar Fraisl a reţinut.

Minutul 61: O nouă şansă pentru Botoşani. Mihai Roman a reluat cu capul din şase metri, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Dinamo.

Minutul 46: A început repriza secundă.

Minutul 45+2: Pauză la Botoşani.

Minutul 44: O nouă şansă pentru Botoşani! Ongenda i-a întors lui Burcă, care a căutat vinclul. Mingea a trecut la o palmă de poarta oaspeţilor. "Câinii" nu se regăsesc deloc.

Minutul 29: Ocazie pentru Botoşani. Golofca a căutat plasa laterală din marginea careului, dar balonul a trecut pe lângă poarta apărată de Mandanda. Dinamo joacă modest în acest moment.

Minutul 8: GOOOOOOOOOLLLLLLLL FC Botoşani! Incredibil: execuţie absolut fabuloasă a lui Mihai Roman, care pune piciorul la o centrare din dreapta, din interiorul careului, a al Marco van Basten.

Video cu golul

Minutul 1: Start la Botoşani!

Dinamo şi FC Botoşani joacă derby-ul etapei în playout. "Câinii" lui Mircea Rednic merg pe un teren pe care nu s-au descurcat chiar atât de bine de-a lungul timpului. Trupa lui Liviu Ciobotariu, un dinamovist cu acte-n regulă, e într-un reviriment continuu faţă de forma arătată la începutul playoutului.

FC Botoşani n-a pierdut niciun meci din utlimele cinci şi are patru victorii consecutive în campionat, fiind pe locul 3 în clasamentul din playout, cu 38 de puncte. De partea cealaltă, Dinamo e pe locul doi în clasament, cu 42 de puncte, la trei distanţă de liderul Gaz Metan, care are un meci mult disputat.