Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » FOTO EXCLUSIV| Vladimir Petrovic, noul antrenor al lui Poli! „Am venit la un club cu nume! Iancu mă va sprijini total”

FOTO EXCLUSIV| Vladimir Petrovic, noul antrenor al lui Poli! „Am venit la un club cu nume! Iancu mă va sprijini total”

Vladimir Petrovic, fostul tehnician al echipei Steaua Roșie Belgrad, a ajuns azi în România și în urmă cu doar câteva minute a semnat contractul cu Timișoara. Oficialii lui Poli au dorit inițial să îl aducă pe postul lăsat vacant de Sabău pe Trombetta, însă afacerea a căzut, deoarece italianul dorea să vină cu propiul staff, lucru neagreat de Iancu. În pole-position pentru banca tehnică a formației de pe Bega părea să fie Viorel Moldovan, dar, în cele din urmă oficialii bănățeni au decis să îi dea credit lui Petrovic.
FOTO EXCLUSIV| Vladimir Petrovic, noul antrenor al lui Poli! "Am venit la un club cu nume! Iancu mă va sprijini total"

Vladimir Petrovic, fostul tehnician al echipei Steaua Roșie
Belgrad, a ajuns azi în România și în urmă cu doar câteva minute a
semnat contractul cu Timișoara.

Oficialii lui Poli au dorit inițial să îl aducă pe postul lăsat
vacant de Sabău pe Trombetta, însă afacerea a căzut, deoarece
italianul dorea să vină cu propiul staff, lucru neagreat de Iancu.
În pole-position pentru banca tehnică a formației de pe Bega părea
să fie Viorel Moldovan, dar, în cele din urmă oficialii bănățeni au
decis să îi dea credit lui Petrovic.

Noul tehnician va fi prezentat
miercuri, 9 iunie, la Timișoara, într-o conferință de
presă.

A fost o discuție corectă,
negocierile au decurs normal, nu a fost nicio problemă. Sunt
convins că așa va fi și colaborarea noastră în viitor. Președintele
Marian Iancu este un om deosebit și
mi-a acordat încredere. Mi-a spus că mă va sprijini în tot ce voi
face și asta este foarte important. Mă bucur că am venit într-un
club care este aproape de orașul unde m-am născut și unde am
activat ca jucător și antrenor și că am venit într-un club care a
jucat anul trecut în play-off UEFA Champions League. Am venit la un
club cu nume, care a avut rezultate în ultimii ani, cu jucători de
calitate
„, a fost declarația acordată pentru site-ul
nostru de noul tehnician al echipei.

Cine e
Petrovic?

Poreclit Pizon (porumbelul), noul tehnician al lui Poli a fost
unul dintre marii jucători ai fotbalului sârb, evoluând și la
Arsenal.

În ceea ce privește cariera sa de antrenor, Petrovic a debutat pe
bancă la Steaua Roșie Belgrad, ca secund, reușind să cucerească
Cupa Campionilor Europeni, în 1990-1991.

Ca principal, a reușit să cucereacă în 1996 cupa Yugoslaviei, cu
Steaua Roșie și a dus naționala Serbiei și Muntenegrului până în
finala Campionatului European Under 21.

După un periplu de un an la Vojvodina, Petrovic a ales îndepărtata
Chină, acolo unde a câștigat doi ani consecutiv titlul cu Dalian
Shide. Rezultatele bune l-au împins către selecționata Chinei, dar
parcursul slab din preliminariile pentru CM 2010 i-au determinat pe
șefii Federației să îl demită.

În vara lui 2009 a revenit la Steaua Roșie, în locul lui Sinisa
Gogic, dar nu a rezistat acolo decât până în martie, când oficialii
clubului au decis să îl demită, după o înfrângere cu FK Metalac
Gornji Milanovac. Decizia diriguitorilor de la Belgrad a fost
exrtrem de surprinzătoare, fosta echipă a lui Belo aflându-se în
acel moment pe primul loc în clasament.

Rămâneți pe www.prosport.ro pentru amănunte

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]