Emoții pentru Universitatea Craiova: „Ne ofticăm dacă dă gol cu Steaua”. Ce spune Sorin Cârțu despre tânărul jucător împrumutat la Astra

Nicusor Bancu si Raoul Baicu in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Astra Giurgiu, contand pentru play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat fara spectatori pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 19 iunie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Universitatea Craiova a fost la un pas să piardă două puncte în fața Astrei Giurgiu, chiar din cauza unui jucător împrumutat de către olteni, dar Sorin Cârțu nu s-a supărat că acesta a înscris.

Atacantul împrumutat de către Universitatea Craiova la Astra Giurgiu, Raoul Baicu (20 de ani), a restabilit egalitatea în minutul 71, la zece minute după ce Koljic deschisese scorul. Bosniacul a salvat-o însă pe Craiova în prelungiri, când a marcat cel de-al doilea gol și a stabilit scorul partidei, 2-1.

Sorin Cârțu: „Ne ofticăm dacă Baicu dă gol cu Steaua”

Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova, a mărturisit că se va oftica doar dacă Raoul Baicu va reuși să înscrie și în poarta FCSB-ului, rivala oltenilor în lupta pentru titlu.

„Nu suntem supărați pe Baicu. Ne bucurăm că a marcat, pentru că avem 60% din el. Să știi că dacă dă gol cu Steaua, atunci ne ofticăm că i-am dat drumul! Până atunci, nu. Îl lăsăm să crească la Astra”, a spus Sorin Cârțu, la Digi Sport.

Raoul Baicu a vrut să le închidă gura oltenilor

Raoul Baicu s-a descătușat după golul marcat împotriva echipei de la care a fost împrumutat la începutul acestui an. Supărat că a fost „alungat” din Bănie, tânărul atacant a căutat imediat camera de filmat și a făcut celebrul gest cu degetul la gură, prin care a ținut să transmită cuiva să tacă.

„Am reușit să marchez și să o fac chiar împotriva fostei mele echipe, iar asta face și mai special acest gol. Eu mi-am făcut datoria, am încercat să-mi ajut echipa cât am putut de mult. Sunt fericit că am marcat și totodată trist că nu am scos cel puțin un egal. Din păcate, o greșeală în apărare, pe final, ne-a costat. Miză este tot timpul, chiar dacă nu jucăm în Europa. Ne găsim la fiecare meci motivația de a juca, determinarea necesară, pentru că jucăm în primul rând pentru noi”, a spus Raoul Baicu, la finalul partidei.

10 meciuri a jucat Raoul Baicu pentru Universitatea Craiova, în sezoanele 2018-2019 și 2019-2020 ale Ligii 1. Pentru Astra Giurgiu a bifat doar trei apariții.

Publicat: 20 06. 2020, 19:04
Actualizat: 20 06. 2020, 19:09