Două eliminări și un penalty!** Pandurii – Dinamo 2-2! „Câinii” nu au putut profita de pasul greșit al CFR-ului

Dinamo nu a putut profita de pasul greșit făcut de CFR. „Câinii” au remizat la Tg. Jiu, scor 2-2, la fel ca în sezonul trecut.

„Câinii” încă se gândeau la pasul greșit al CFR-ului atunci când au intrat pe terenul de la Tg. Jiu și gorjenii i-au luat pe sus din start. Mai întâi Ibeh, în chiar primul minut, și apoi Viera l-au încercat pe Bălgrădean. „Pufi” a salvat de fiecare dată, dar nu a mai avut ce face la lovitura de cap a aceluiași Viera. Și avantajul remizei CFR-ului dispăruse în doar șase minute. Norocul „câinilor” că de fiecare dată când sunt la ananghie pot apela la eternii îngeri păzitori. Mai întâi Dănciulescu (’16) a profitat de o gafă în apărarea gorjenilor și a înscris cu un șut sec din interiorul careului, iar Niculae l-a imitat câteva minute mai târziu, din nou cu ajutorul defensivei gazdă. Gorjenii plâng după Chiricheș, Ciubotariu mulțumește politicos și Dinamo e din nou în cărți.

Asalt gorjean

Grigoraș nu se împacă însă cu ideea și repriza a doua îi găsește pe gorjeni alergând după egalare. Nici eliminarea lui Voiculeț nu îi potolește pe gorjeni, dar ratările exasperante ale lui Batin îl duc la disperare pe Grigoraș. Maxim, Pintilii și Nistor își încearcă și ei norocul, dar tot fără rezultat. Până la urmă tot Grigoraș găsește soluția. Abia introdus pe teren, Lemnaru scoate penalty și Pintilii transformă cu siguranță. Niculae vrea din nou să salveze Dinamo pe final, dar e tardiv.

Echipele de start:

Pandurii: Mingote – Ungurușan, Viera, Cardoso, Vlad – Voiculeț, Pintilii, Nistor – Maxim, Ibeh – Batin

Rezerve: Lazar, Rada, Dumitru, Călin Cristea, Lemnaru, Grigoraș, Neagu

Dinamo: Bălgrădean – Luchin, Grigore, Moți, Scarlatche – Rus, Kone, Munteanu, Alexe – Dănciulescu, Niculae

Rezerve: Naumowski, Pulhac, Strătilă, Tameș, Matei, Dorel Stoica, Platini