Dinamo - CFR 0-3! Criza "câinilor" continuă, iar play-off-ul este departe. Campioana s-a distrat în "Ştefan cel Mare"

4 dec 2018 13351 afişări Comentează şi tu Liga 1
Dinamo - CFR 0-3! Criza "câinilor" continuă, iar play-off-ul este departe. Campioana s-a distrat în "Ştefan cel Mare" ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO 5 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17751595/3/screenshot-1015.png

Dinamo - CFR 0-3 (Păun 36, Culio pen. 50, Ţucudean 84)

Echipele de start:

• Dinamo: Penedo – Sorescu, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore – Gomelt – Zenke    (Hanca 76), Ait Atmane, Nistor    (Montini 46) Salomao (Moldoveanu 70) – D. Popa
  • Rezerve: Neicuţescu, Eşanu, Pesic, Hanca, Ciobotariu
  • CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Djokovic    , Bordeianu    , Culio – Deac, Ţucudean (Costache 90), Păun (Moutinho 76)
  • Rezerve: J. Fernandez, Lang, Peteleu, Ioniţă, Tambe

Minutul 90+4 Finalul partidei! Dinamo suferă o nouă îngrângere umilitoare, după 4-1 cu Viitorul.

Minutul 90 Hanca îşi încearcă şi el şansa, dar Arlauskis e de neînvins în această seară. Dinamovistul a tras de la 25 de metri, din lovitură liberă, dar s-a lovit de portarul lituanian, care a respins în lateral.

Minutul 84 GOOOOOOOOL CFR! Gol Ţucudean. Fostul atacant al lui Dinamo îşi pedepseşte fosta echipă printr-o execuţie superbă. Culio a pasat pe poziţie viitoare, Ţucudean s-a sincronizat şi a tras necruţător cu exteriorul sub bară pentru 3-0.

Minutul 82 S-a mai dus o şansă pentru Dinamo. Daniel Popa a reluat peste poartă, cu capul, dintr-o centrare venită din corner.

Minutul 77 Jocul lui Dinamo continuă să sufere, iar problemele sunt cu atât mai mari cu cât nici măcar mingile nu prind spaţiul porţii. Zenke a tras slab, iar Manea a respins de la patru metri din faţa porţii lui Penedo, în timp ce Sorescu a tras în peluză din marginea careului.

Minutul 68 Campionii României au pus stăpânire pe joc. Controlează posesia, în timp ce Dinamo, surprinzător, stă în propria jumătate. Doar şutul lui Ait Atmane ne-a mai adus aminte că gazdele încă sunt prezente pe stadion. Mijlocaşul dinamovist a tras cu latul, iar balonul deviat de Manea a fost respins de Arlauskis.

Minutul 57 CFR s-a apărat eroic la o fază la care Dinamo a ratat incredibil. Popa a fost lăsat singur cu Arlauskis, iar portarul a respins până la Ait Atmane. Mijlocaşul a reluat spre poartă, dar Vinicius a blocat mingea din drumul spre gol.

Minutul 55 Dinamo reacţionează, dar trece din nou pe lângă gol. Zenke a tras din prima din marginea careului, iar mingea a fost deviată de un adversar în corner. Din păcate pentru "câini", ieşirea lui Nistor pare că afectează jocul echipei.

Minutul 50 GOOOOOOOL CFR! Culio execută perfect o lovitură de pedeapsă, iar scorul se face 2-0! Totuşi, penalty-ul nu ar fi trebuit să aibă loc. Katsikas l-a faultat pe Ţucudean în careu, dar în momentul pasei atacantul se afla în offside.

Minutul 46 A început repriza secundă fără Nistor pe teren. În locul său a fost introdus Montini.

Minutul 45+1 Finalul primei reprize.

Minutul 43 Dinamo e în derivă şi nu dă semne că poate reveni la viaţă. Ex-dinamovistul George Ţucudean a fost aproape să marcheze împotriva fostului club, dar Penedo a blocat eroic mingea trimisă cu capul din apropiere.

Minutul 36 GOOOOOOOL CFR! Defensiva lui Rednic şi-a arătat încă o dată minusurile evidente, iar campionii României au deschis scorul. Păun a făcut ce a vrut pe partea stângă a terenului, a fost închis pe linia de fund, dar a ales să tragă la poartă. Mingea s-a strecurat pe lângă Penedo, care a anticipat greşit traiectoria balonului şi a rămas înlemnit.

Minutul 34 Dinamo reacţionează prin "torpila" lui Daniel Popa. Atacantul s-a întors cu faţa spre poartă, undeva la 25 de poarta adversă, iar Arlauskis s-a întins spectaculos şi a scos mingea în corner.

Minutul 28 Ce ocazie pentru CFR! Campionii au executat rapid o lovitură liberă prin Culio, Păun a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii, dar Deac a încercat să împingă mingea în poartă cu piciorul stâng, în loc să încerce cu dreptul.

Minutul 24 Defensiva lui Dinamo blochează în ultima clipă au atac al lui CFR. Deac a primit mingea în marginea careului, a întors până la Păun, a cărui şut a fost blocat în ultimul moment de Mihai Popescu.

Minutul 21 "Câinii", periculoşi din nou. La un corner executat de pe partea dreaptă, Mihai Popescu s-a înălţat în careu, iar mingea a fost deviată în corner de un adversar.

Minutul 14 Dinamo cere penalty, la o fază la care au acuzat un henţ al lui Bordeianu. Marius Avram a lăsat jocul să continue, spre nemulţumirea gazdelor.

Minutul 6 Ambele formaţii au iniţiat primele atacuri, dar acestea au rămas nefinalizate. Zenke a centrat în primul om, deşi avansase până aproape de careul advers, în timp ce CFR este precaută în startul partidei.

Minutul 1 Start meci! Indiferent că în "Ştefan cel Mare" vin CFR, Astra sau Concordia Chiajna, oamenii nu se încghesuie pe stadion. În această seară, într-un meci cu campioana României, dinamoviştii au venit în număr foarte mic.

CFR nu a pierdut niciun meci în campionat, în acest an, în deplasare având nouă victorii şi şase remize. Dar, bilanţul dintre cele două rivale este echilibrat: 20 de victorii pentru Dinamo, 19 succese pentru CFR şi 8 remize. Acum, ardelenii sunt clar favoriţi, chiar dacă joacă pe terenul roş-albilor, ei fiind pe primul loc în clasament, 36 de puncte, iar "câinii" fiind pe locul 10, cu 18 puncte.

Principalul pericol pentru dinamovişti e George Ţucudean, jucător lansat în fotbalul mare chiar de roş-albi, acesta reuşind ca în cea mai recentă confruntare, de la data de 19 august 2018, să marcheze o dublă, CFR câştigând în faţa bucureştenilor cu 3-1.

“Depinde şi de mine şi de ei ce vom face pentru că rămân meciuri din ce în ce mai puţine şi noi nu reuşim să adunăm puncte. Ne dorim foarte mult ca mâine să câştigăm pentru moralul jucătorilor şi poate şi o revanşă pentru meciul de cupă, când am avut 2-0 şi meciul în mână, dar poate se mai întoarce şi norocul. Poate şi de asta avem nevoie. E o şansă mare, jucăm cu echipa de pe primul loc, campioana României. Nu pot să spun însă că e cea mai bună echipă din România pentru că avem un campionat echilibrat. Prin rezultate, da. Şi poate este şi cea mai experimentată echipă ţinând cont de vârsta jucătorilor.

Echipa şi Ţucudean sunt pericolele de la CFR. Ţucudean este în formă acum şi chiar mă bucur pentru el, pentru că a lucrat cu mine în străinătate şi a fost o experienţă bună pentru el. Tot timpul trebuie să ne luăm măsuri speciale pentru că greşelile cele mai mari au fost pe zona centrală. Au alt antrenor cu altă filozofie şi Conceicao pune întotdeauna presiune pe adversar, e normal să ne îngrijorăm, dar dacă vom avea spaţii cred că şi noi vom putea să îi surprindem”, a spus Rednic.

Conceicao, antrenorul lui CFR, a vorbit şi el despre importanţa meciului: "Dinamo ne poate pune multe probleme. Este adevărat că e o echipă care trece prin anumite probleme, însă eu sunt foarte interesat şi preocupat de acest meci, pentru că problemele pe care ei le au pot da o motivaţie şi o ambiţie suplimentare jucătorilor. Trebuie să fim foarte preocupaţi de atitudinea noastră, de jocul pe care noi o să-l facem, pentru că vom întâlni o echipă cu jucători foarte buni, o echipă care cu siguranţă îşi doreşte să obţină un rezultat bun.

Vom trata partida cu respect şi concentrare maxime pentru a câştiga. Dinamo este o echipă de tradiţie în România, o echipă mare, care merită respect, din acest motiv jocul va fi unul foarte disputat, iar noi trebuie să evoluăm bine şi să ne ridicăm la nivelul adversarului şi al meciului. Suntem într-o creşte de formă, cred în jucătorii mei, însă trebuie să fim foarte concentraţi pentru a câştiga. Eu cred că Dinamo are încă şanse de a se califica în play-off, dar trebuie să-şi rezolve problemele interne, pentru că lotul lor este unul de calitate, jucătorii lor pot evolua oriunde în campionatul României. În fotbal, lucrurile se pot schimba de la un meci la altul, sper să nu se schimbe decât după meciul cu noi".