24 nov 2018 3842 afişări Liga 1
Cum s-a schimbat căpitanul la Dinamo? "Trebuia să-i dau banderola lui Penedo, dar am zis să nu mai pierdem timpul" Dinamo - Gaz Metan / foto: Mediafax

Dinamo a remizat acasă, 1-1, cu Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii 1 Betano, roş-albii egalând la ultima fază a meciului. Fundaşul "câinilor" Mihai Popescu a fost eliminat în minutul 87, el având în premieră banderola de căpitan pe braţ. Dar, apărătorul de 25 de ani nu ar fi trebuit să o poarte, ci doar să i-o ofere lui Penedo după ce Hanca, liderul de drept, a fost înlocuit.

"Am luat un punct , eu zic că meritam să le luăm pe toate. Eram conştienţi de importanţa meciului şi a celor trei puncte, dar asta e, mergem înainte”, a spus Mihai Popescu, conform Telekom Sport, la finalul partidei.

Totuşi, el a fost protagonistul unei faze discutabile. În minutul 61, căpitanul Sergiu Hanca a fost schimbat, iar Popescu a luat banderola pentru a i-o duce portarului Penedo. Dar, fundaşul de 25 de ani nu i-a mai dat-o goalkeeperul, ci a decis să o poarte el. "Trebuia să merg să i-o dau lui Penedo, dar am zis să nu mai pierdem timpul, nu că nu ar fi vrut-o. Era chestia de timp şi a ajuns la mine", a mai spus Popescu.