CS fac studenții?** CS Mioveni – Sportul Studențesc 2-1

Mioveniul a învins cu 2-1, a arătat destul de bine, în timp ce Sportul se afundă, încet dar sigur, în subsolul clasamentului

CS Mioveni și-a dublat numărul de puncte din clasament, după ce a învins-o pe Sportul Studențesc, scor 2-1 în deschiderea etapei a șaptea. Galben-verzii urcă, cel puțin până luni, pe locul 15 în clasament.

Aflat pe locul 17, Mioveniul a început în forță partida de aseară, cu gândul de a spăla acel rușinos 1-5 din etapa trecută, de la Târgu Jiu. Spre norocul argeșenilor, în față au avut o altă echipă care deja s-a înscris în lupta pentru evitarea retrogradării: Sportul Studențesc. Astfel, tabela a fost modificată repede de Tănasă (16), iar cu 10 minute înainte de pauză gazdele și-au dublat avantajul, profitând de autogolul lui Rațiu. Lipsiți de aportul a opt jucători, printre care și căpitanul Curelea, „studenții” nu au putut arăta precum o echipă care este în stare să revină, în ciuda strădaniilor lui Tibi Bălan, singurul care s-a schinuit cât de cât să reducă handicapul.

Sportul, mai bine în zece!

Totuși, Nistor a fost aproape să reducă din diferență, la debutul său în Liga I, dar Octavian Popescu s-a opus de două ori (65). După doar trei minute, Rațiu și-a desăvârșit seara de coșmar, primind cartonaș roșu, dar Lungu i-a readus pe bucureșteni în meci (79). Și de aici a ieșit un final nebun, în care toată lumea ataca, însă fără să apară ocazii prea mari. Iar Sportul n-a mai egalat, chiar dacă se restabilise în final și egalitatea numerică.