25 feb 2018 4790 afişări Liga 1
Cea mai dulce înfrângere! Cronica meciului care a dus-o pe CSM Poli Iaşi în play-off DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO

După ce Gică Hagi s-a mirat de faptul că ”2 e mai mare decât 3”, Liga I ne-a demonstrat că şi înfrângerile au un gust dulce uneori. Şi ne-am convins de acest lucru în Copou, după meciul Iaşiului cu Viitorul, din ultima etapă a sezonului regulat. Deşi învinşi pe propriul teren de campioană, scor 0-1, elevii lui Flavius Stoican au încins hora bucuriei după meci şi au sărbătorit calificarea în play-off, profitând de eşecul lui Dinamo pe terenul Astrei (0-2).

În ciuda vremii geroase, aproape 10.000 de spectatori au urcat în Copou şi au fost părtaşi la final la o calificare istorică în play-off, ce echivalează cu reeditarea celei mai bune performanţe din istoria fotbalului ieşean, un loc 6 ocupat în 1966.

Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru gazde, Viitorul deschizând scorul prin Chiţu, în minutul 14, după ce a scăpat singur cu portarul Rusu. Zece minute mai târziu, stadionul a explodat la aflarea veştii că Astra a deschis scorul în meciul cu Dinamo, iar ieşenii începeau să spere din nou la un loc în elită. Iaşiul a trimis primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 25, prin Jo, dar ultimul cuvânt al primei părţi i-a aparţinut lui Ianis Hagi, care a ratat de puţin desprinderea, în minutul 30, şutând peste poartă dintr-o poziţie bună.

În repriza secundă, Poli a căutat cu disperare golul egalării, dar ocaziile mai clare s-au consumat tot la poarta lui Denis Rusu. În debutul reprizei, portarul gazdelor a respins şutul lui Vână, iar în minutul 59 acelaşi goal-keeper al Iaşiului s-a opus golului lui Ianis Hagi. Puştii lui Hagi au absorbit foarte bine presiunea elevilor lui Stoican, până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar după ultimul fluier al arbitrului Haţegan stadionul din Copou a devenit scena bucuriei. După ce au aflat de victoria Astrei în faţa lui Dinamo, ieşenii s-au alăturat campionilor lui Hagi şi au sărbătorit împreună pe teren calificarea în play-off.  Elevii lui Stoican au sărbătorit mai întâi alături de suporteri, după care au continuat nebunia în vestiar, unde au fost felicitaţi şi de primar.

Stoican a reuşit minunea şi are meritul de a fi crezut în acest obiectiv încă de la începutul campionatului. Deşi multă lume chiar din anturajul echipei a privit cu scepticism acest obiectiv, Stoican a crezut în permanenţă în play-off, a gestionat foarte bine momentele importante ale sezonului, în special pauza de iarnă şi a reuşit o performanţă istorică pentru fotbalul ieşean.

CSM Poli Iaşi – Viitorul Constanţa 0-1 (0-1)

A marcat: Chiţu (14)

Formaţii:

• CSM Poli Iaşi: Rusu - Bosoi, Frăsinescu, Jagodinskis (64 Mendes), Bădic - Qaka, Cioinac - Platini, Jo Santos (88 Gavrilă), Panţîru - Cisse (51 Kizito). Antrenor: Flavius Stoican.
  • Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, Hodorogea, De Noiijer (46 Ciobanu) - Cicâldău, Băluţă, Ganea - Vînă, (78 Dumitrescu) Ianis Hagi (86 Ghiţă), Chiţu. Antrenor: Gheorghe Hagi.