Albanezul Batha a decis amicalul UTA-ei Arad contra slovenilor de la NK Aluminij

„Bătrâna Doamnă” a trecut de NK Aluminij în cel de-al doilea amical disputat în cantonamentul din Slovenia. La lumina reflectoarelor, la concurență cu prima repriză a sfertului de la Euro 2022, Anglia – Ucraina, arădenii au avut ocazii mai multe și mai importante decât teamul pregătit de Oskar Drobne și s-au impus cu 2-1.

Ca și în disputa cu Gorica, startul testului a fost electrizant pentru „roș-albi”. De această dată, însă, nu UTA a deschis tabela rapid, ci formația ce a terminat sezonul trecut pe locul 7 în prima ligă slovenă. În minutul 8, Vukcevic a făcut penalty, iar Sagadin l-a învins pe Balauru de la punctul cu var.

UTA Arad – NK Aluminij 2-1, în cel de-al doilea amical din Slovenia

Arădenii și-au văzut de joc și două centrări excelent trimise în careu de Roger nu au fost transformate de puțin în gol de Erico și Antal. Totuși, reușita de 1-1 nu s-a lăsat prea mult așteptată. În minutul 23, Miculescu a a trecut de doi adversari, a centrat în careu, Antal reia spre poartă, dar cel care trimite în plasă este un fundaș advers: autogol.

Arădenii au rămas la cârma partidei, și-au mai creat și alte situații, dar reușita de 2-1 a fost o execuție personală a albanezului Batha. Mijlocașul luat de la Tirana în această vară a înscris senzațional direct dintr-o lovitură liberă de la aproape 30 de metri. Pe final de repriză, muntenegreanul Vukcevic și-a luat revanșa de la penalty-ul comis și a scos o minge de pe linia porții.

Laszlo Balint nu și-a schimbat decât portarii la pauză, semn că începe să închege un prim „11” pe care să-l alinieze și peste două săptămâni, contra celor de la Farul, în prima etapă a noii stagiuni a Ligii 1.

Fundașul croat Medjimorec  a apărut și el la finalizare, dar a reluat cu capul peste poartă, dar nici Hora și Miculescu nu au fost mai preciși la centrările lui Antal. Ultimul a mai ratat odată la pasa inteligentă a lui Passaglia, apoi „caruselul” schimbărilor i-a scos puțin de pe șine pe arădeni.

Ocazii de gol nu au mai fost la buturile adverse, ba chiar „roș-albii” au riscat ceva în apărare. Bara și mai apoi, Benga, revenit pe gazon după aproape trei luni de absență, timp în care s-a și operat în zona bazinului, i-a ferit pe utiști de golul egalizator. S-a încheiat 2-1, iar trupa de pe Mureș bifează primul succes din cantonamentul din Slovenia, concluzia urmând să o scrie miercuri, cu Zalaegerszegi TE (Ungaria) și joi, cu Hajduk Split (Croația).

Formații:

UTA: Balauru (46 Iacob) – Vukcevic (Tomozei  65), Erico (Baravykas 65), Medjimorec (Benga 75), Shlyakov (Bustea 65) – Batha (Călin 65), Passaglia (Mihai 75) – Antal (Ubbink 65), Roger (Negoescu 65), Miculescu (Mar 75) – Hora (Mercioiu 65).

NK Aluminij: Janzekovic – Mlinar, Grajfoner, Petek – Pusaver, Nkama, Cermak, Ploj, Majcen- Flakus, Sagadin.

Publicat: 04 07. 2021, 08:20