Astra – Viitorul 1-4. Copiii lui Hagi au învins echipa lui Enache. Alibec, gol de autor. Dublă pentru George Ganea

• Duminică, în playoff-ul Ligii 1 Betano, Craiova și CFR Cluj au remizat, scor 0-0. Seara se încheie cu meciul FCSBSepsi OSK, de la ora 21:00.

AstraViitorul 1-4 (Alibec 34 / G. Ganea 21, Casap 28, Eric 60)
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești). Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) și Gabriel Stroe (Piteși)

Astra: D. Lazar – Butean, Cestor, Criașan (Biceanu 67), Radunovic – Romario Piress, Mrzljak, Begue – V. Gheorghe (N. Roșu 46), D. Alibec, A. Llullaku (Balaure 71)
Rezerve: Miguel Santos – Erico, Bejan, Zoua
Antrenor: Costel Enache

Viitorul: Tordai – Mladens, Artean, P. Iacobs (Leca 46), Kuipers – Achim, Casap, Ciobanu – Eric (Pitu 70), Calcan (Tîrcoveanus 46), G. Ganea
Rezerve: Cojocaru – R. Boboc, V. Ghiță, L. Munteanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Minutul 90+3: Final de meci la Giurgiu. Victorie mare obținută de Viitorul.

Minutul 70: GOOOOL VIITORUL! George Ganea reușește dubla. Carlo Casap l-a lansat perfect pe Ganea, care a scăpat singur cu Lazar și a înscris cu sânge rece, pentru 4-1.

Minutul 60: GOOOOL VIITORUL! Eric a primit la 16 metri, a făcut doi pași, după care a șutat pe centrul porții. Lazar a plonjat, dar a repsins mingea în propria poartă. 3-1 pentru Viitorul, iar lucrurile par destul de clare.

Minutul 46: S-a reluat partida. Hagi a făcut două schimbări: au intrat Leca și Tîrcoveanu, au ieșit Iacob și Calcan. De partea cealaltă, Enache l-a schimbat pe Valentin Gheorghe cu Neluț Roșu.

Minutul 45+1: Pauză la Giurgiu.

Minutul 38: Eliminare! Romario Pires l-a călcat Ciobanu, din spate, iar centralul Iulian Călin i-a acordat mijlocașului al doilea cartonaș galben. Gazdele au protestat, însă Pires a părăsit în cele din urmă terenul. Giurgiuvenii rămân în zece oameni.

Minutul 34: GOOOOL Astra! Alibec marchează și relansează partida. Răspuns perfect al gazdelor, după un start excelent al oaspeților. Alibec a luat o acțiune pe cont propriu și a marcat.

Minutul 28: GOOOOL VIITORUL! Carlo Casap duce scorul la 2-0. Astra e la pământ.

Minutul 21: GOOOOL VIITORUL! George Ganea, fiul lui Ionel Ganea, sparge gheața în Liga 1 Betano după o fază superbă. Eric a sărit frumos peste minge, a combinat cu tânărul atacant, iar Ganea Jr. a marcat, apoi, cu o execuție excepțională, cu interiorul piciorului drept direct în plasa laterală. 1-0 meritat!

Minutul 1: Start la Giurgiu!

17:41 Avem echipele de start! Hagi surprinde din nou și trimite în teren foarte mulți jucători care au evoluat mai puțin în acest an. Ianis Hagi a fost lăsat în afara lotului. Media de vârstă a jucătorilor din primul 11 al Viitorului este de 24 de ani, în timp ce media de vârstă a celor șapte rezerve este de 19 ani. Alexi Pitu și Louis Munteanu au amândoi câte 16 ani.

Duelul Enache – Hagi:

1. Constantin Enache a debutat ca antrenor principal în Liga 1 pe banca grupării pentru care evoluase cel mai mult ca fotbalist, Ceahlăul Piatra Neamț (debut: 24 iulie 2011, Ceahlăul – Pandurii 1-1), unde a format un grup de jucători care astăzi au multe meciuri pe prima scenă. A revenit în principala întrecere internă în vara lui 2017, la FC Botoșani, și a reușit să termine sezonul 2017-2018 cu cel mai mare procentaj de puncte scos pe durata unui campionat din istoria grupării moldave în Liga 1 (49 %). În noiembrie 2018 a trecut la Astra, pe care a calificat-o în play-off. În total, palmaresul pe prima scenă cuprinde 44 de victorii, 38 de remize și 52 de înfrângeri.
  2. Gheorghe Hagi a început ca antrenor în Liga 1 la Timișoara, în ediția 2005-2006, Oțelul – Poli 0-2 (19 noiembrie 2005). Pe lângă Viitorul, a mai antrenat-o pe FCSB (2007-2008). A strâns 183 de partide în principala competiție internă din România, dintre care 80 încheiate cu victorii și 44 cu remize.
  3. Constantin Enache vs Gheorghe Hagi în Liga 1: 4 jocuri – două victorii Enache – două succese Hagi. (Sursa: lpf.ro)

„Pentru noi contează numai victoria pentru că cele trei puncte ne mențin în acea luptă pentru locul trei. Plecăm cu acest gând. Acest lucru l-am transmis și echipei, lotului cu care plecăm să abordăm acest meci. Iar am lăsat mulți jucători acasă, așa a fost planificarea, pentru că vreau să am o echipă proaspătă, o echipă care să facă ambele faze foarte bine, să aibă un ritm de joc foarte ridicat. Am încredere totală în jucători pentru că mi-au demonstrat-o, pentru că au arătat că sunt la nivel foarte bun și merită să abordăm acest meci cu tot grupul cu care am fost și la Sepsi”, a spus Hagi.

Publicat: 08 04. 2019, 20:26
Actualizat: 08 04. 2019, 20:41