„Am lăsat lanterna în Moldova”. Cum au sărbătorit jucătorii de la Academica Clinceni victoria prețioasă cu Poli Iași | VIDEO

Academica Clinceni a câștigat meciul cu Poli Iași, scor 1-0, în cadrul etapei a patra din play-out-ul Ligii 1, iar ilfovenii au sărbătorit în vestiar.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 77, de către Florin Achim (28 de ani), la doar cinci minute după ce a fost introdus pe teren în locul lui George Merloi (20 de ani) și după o gafă impardonabilă a tânărului portar Ștefan Târnovanu (20 de ani).

Academica Clinceni a sărbătorit în vestiar

Această victorie prețioasă a dus-o pe Academica Clinceni pe locul 12 în clasament, cu 17 puncte, poziție ce duce la barajul pentru menținerea/promovarea în Liga 1. Mai mult decât atât, echipa lui Ilie Poenaru le-a surclasat pe Dinamo (locul 13, 17 puncte) și Poli Iași (locul 14, 15 puncte).

La finalul partidei, jucătorii de la Academica Clinceni nu au mai putut aștepta până acasă și au sărbătorit în vestiarul oaspeților de la Iași. Aceștia au cântat împreună și s-au bucurat că au părăsit locurile direct retrogradabile.

„Nu am lăsat punctele în Moldova. Le-am luat pe toate și am lăsat lanterna acolo”, au scris reprezentanții clubului Academica Clinceni, pe Instagram, la descrierea videoclipului în care jucătorii se bucură alături de antrenorul Ilie Poenaru.

„Soarele răsare dimineață, noi pornim spre stadion, să vedem echipa favorită, pe Clinceniul campion! Haide, haide, hai Clinceniule, luptă dacă ne iubești!”, sunt versurile cântecului scandat de către jucătorii Academicii Clinceni, după meci.

Publicat: 19 06. 2020, 08:28
Actualizat: 19 06. 2020, 08:31