28 mai 2018 5153 afişări Comentează şi tu Liga 1
ACS Poli Timişoara - Dinamo 1-3. "Câinii" n-au avut milă de Neaga. Formaţia de pe Bega e retrogradată în proporţie de 90% Leczki Jozsi/ MEDIAFAX FOTO

ACS Poli Timişoara - Dinamo 1-3 (Katsikas-aut. 90 / D. Popa 25, Salomao 58, Pesic 75)

• ACS Poli Timişoara: Straton - Melinte, Cînu, Şeroni - Ciucur, Artean, Vaşvari (L. Oprea 62), Raţ - Munteanu (Velcotă 84), Drăghici, Bîrnoi (M. Roman 62)
  • Rezerve: Curileac, Cochintu, Velcotă, Zaluschi, A. Enescu
  • Dinamo: Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, V. Olteanu - Mahlangu (I. Şerban 84), D. Nistor, A. Palic - S. Hanca (Pesic 67), D. Popa, D. Salomao
  • Rezerve: Muţiu, C. Nica, Maric, Dudea, Monroy, I. Şerban

Dinamo s-a impus fără emoţii la Timişoara, scor 3-1, astfel că elevii lui Adrian Neaga sunt în proporţie de 90% picaţi în Liga 2. Formaţia de pe Bega are nevoie de un miracol în ultima rundă. ACS Poli va juca la Chiajna, iar FC Voluntari acasă cu Juventus Bucureşti. Ilfovenii au nevoie de un punct pentru a-şi asigura locul de baraj. Chindia Târgovişte este echipa care a terminat pe locul 3 în eşalonul secund şi care se va lupta cu ocupanta locului 6 din playout pentru ultimul bilet care asigură prezenţa în Liga 1 Betano.

Minutul 90+3: Final de meci la Timişoara! Dinamo s-a impus cu un categoric 3-0, iar gazdele îşi pot lua rămas bun de la Liga 1 Betano.

Minutul 90: GOOOL ACS Poli Timişoara! Katsikas a respins în propria poartă un balon boxat în faţa de Penedo. Reuşita nu are niciun fel de importanţă pentru Timişoara, care e mai mult ca sigur picată după acest eşec.

Minutul 79: Raţ a executat aproape de vinclu o lovitură liberă de la 23 de metri, dar Penedo a plutit sublim şi a respins cu vârful degetelor.

Minutul 75: GOOOL Dinamo! Pesic înscrie din faţa porţii după o nouă pasă decisivă a lui Diogo Salomao. Suporterii aflaţi în tribunele arenei "Dan Păltinişanu" au avut o reacţie nervoasă după reuşita de 3-0 a oaspeţilor.

Minutul 58: GOOOL Dinamo! Diogo Salomao a înscris pentru 2-0, iar Timişoara e în proporţie de 90% retrogradată. Elevii lui Adrian Neaga au nevoie de un succes la Chiajna în utlima etapă, dar şi de o victorie a celor de la Juventus în meciul cu Voluntari, pentru a merge la barajul de menţinere în Liga 1 Betano, unde s-a calificat Chindia Târgovişte.

Minutul 46: S-a reluat partida de pe Bega. Timişoara e obligată să câştige, altfel e la un pas de retrogradare.

Minutul 45: Pauză la Timişoara!

Minutul 25: GOOOL Dinamo! Daniel Popa l-a învins din apropiere pe Straton, după o centrare exactă a lui Salomao, din flancul stâng. Atacantul revenit de la FC Botoşani l-a păcălit pe Melinte, a rămas singur în faţa porţii, iar apoi a avut de îndeplinit o simplă formalitate. La acest scor, ACS Poli rămâne pe locul 7, cu 24 de puncte, la două lungimi de FC Voluntari, ocupanta locului de baraj. În ultima etapă Timişoara va juca la Chiajna, iar Voluntariul pe teren propriu cu Juventus.

Minutul 22: Timişoara respiră! Munteanu a scăpat spre poartă din lateral, a încercat să-l surprindă pe Penedo cu un şut din voleu, dar panamezul a fost la post şi a respins în lateral execuţia adversarului. Au început să se adune şi spectatorii în tribune, circa 5000 de oameni se află în tribunele stadionului în acest moment, conform reporterului ProSport aflat la faţa locului.

Minutul 17: Bară Dinamo! Oaspeţii au trecut din nou pe lângă deschiderea scorului. Straton a fost salvat de transversală după o reluare a lui Diogo Salomao din şase metri. Portughezul a trimis din cădere spre poartă, portarul gazdelor a fost învins, dar mingea a izbit transversala. Dinamo domină autoritar pe "Dan Păltinişanu", iar dacă Adrian Neaga nu-şi resuscitează jucătorii, Timişoara va fi cu un picior în Liga 2.

Minutul 4: La un pas de 1-0! Hanca a scăpat în flancul drept, a trimis în faţa porţii, dar Salomao a ratat întâlnirea cu balonul. Dacă portughezul ajungea la centrarea lui Hanca, Dinamo ar fi deschis scorul. Straton a rămas la prima bară şi nu mai avea nicio şansă de a respinge.

Minutul 1: A început partida dintre ACS Poli şi Dinamo!

ACS Poli Timişoara e pe locul 7 în play-out, penultimul, 24 de puncte, şi e obligată să învingă pentru a mai spera în salvarea de la retrogradare. Dar, misiunea va fi dificilă pentru echipa lui Neaga, Dinamo fiind fruntaşa play-out-ului, 50 de puncte. În plus, roş-albii au o singură înfrângere în precedentele şase deplasări din campionat, în rest având cinci victorii, trei dintre ele la cel puţin două goluri diferenţă.

"În momentul de faţă, moralul echipei este foarte bun. Din păcate, situaţia medicală este foarte complicată. Dar, aşa cum le spun mereu băieţilor în vestiar, gladiatorii ori mor împreună, ori supravieţuiesc împreună. Mă interesează mai puţin cu ce garnitură vine Dinamo. Mă interesează ca băieţii mei să fie concentraţi, să aibă atitudine şi să dea dovadă de caracter. Sunt minunaţi şi cred că putem învinge pe Dinamo", a spus antrenorul timişorenilor, Adrian Neaga.

"Noi am putea să ne punem probleme, dar sper ca jucătorii să rămână la fel  de concentraţi, mai sunt două meciuri, mai sunt şase puncte în joc. Întâlnim un adversar periculos, Timişoara, care are mare nevoi de puncte, dar spun că suntem pregătiţi din toate punctele de vedere ca să-i înfruntăm. Este puţin mai greu să-i ţin pe jucători motivaţi, pentru că se apropie şi vacanţa, dar ei au înţeles că lucrul acesta trebuie să-l ducem până la sfârşit şi fiecare meci este o experienţă pentru noi, să ne dăm seama la ce nivel suntem, să ne dăm seama cât de mult am crescut şi să formăm un nucleu de bază pentru sezonul viitor.

A fost un mixt între jucători cu experienţă şi cei tineri, care a ieşit pentru că eu am avut foarte mare încredere şi în jucătorii tineri, au fost campioni naţionali cu mine la under 19, sezonul trecut, le ştiu capacitatea, potenţialul şi nu am ezitat nicio clipă să-i arunc în luptă. Au calitate fotbalistică, au trăit într-un spirit dinamovist aici, în curte şi erau toate premisele ca ei să poată profita de şasa pe care au avut-o. Nu vor mai fi debuturi, cei pe care i-aţi văzut erau şi pe lista aceea care puteau juca. Nu poate juca oricine, este o listă care se dă la început de sezon", a spus şi antrenorul dinamovist, Florin Bratu.