A treia victorie în deplasare pentru „șepcile roșii” în acest sezon și speranțele se reaprind pe Cluj Arena. Corona – U Cluj 0-2

U Cluj și-a făcut temele în deplasarea de la Corona și a adăugat în dreptul liniei de clasament încă trei puncte. Oaspeții au deschis scorul prin Abrudan, care a pus latul la o centrare a lui Max Nicu (17). Imediat după aceasta, Nicu s-a accidentat și i-a lăsat locul lui Calcan. Misiunea oaspeților s-a îngreunat după gestul necugetat al acestuia din urmă, care a fost eliminat direct după o intrare dură asupra lui Miranda (43).

Deși în superioritate numerică, brașovenii nu s-au omorât cu firea și parcă au așteptat golul care să pună capăt partidei. Acesta a venit din piciorul lui Boutadjine, care l-a învins pe Dănălache cu un șut plasat (61).

U Cluj reușește a treia victorie în deplasare din acest sezon, nu înainte ca Takacs să fie eliminat prostește (90+3), pentru trageri de timp. „U” ajunge la 39 de puncte și așteaptă decizia în „cazul Martac”. Oricum, speranțele au reînviat pe Cluj Arena.

ECHIPELE DE START

CORONA: Dănălache – Burlacu, Forika, Istrofor, Mendizov – Dedu, Leonte – Miranda, Fl. Manea, Brata – Buș

Rezerve: Gâtej, Rafi Stănescu, V. Balint, H. Popa. Neacșa, A. Manea, Danilă
Antrenor: Daniel Bona

U CLUJ: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Gercaliu – Cristocea, Lungu, Bucșă, Max Nicu – Boutadjine, Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Neag, Szilagyi, Takacs, Calcan, Kovacs, Machado
Antrenor: Mihai Teja

Arbitri: Paul Unimatan, Iulian Radu, Vlad Bârleanu

CLICK AICI PENTRU A URMĂ‚RI DESFĂ‚ȘURAREA LIVE TEXT  DE LA CORONA – U CLUJ

Lupta pentru evitarea retrogradării este una extrem de dură în ultimele etape din această stagiune, iar echipele aflate în subsolul clasamentului se agață de orice punct în încercarea de a evita trecerea în liga secundă.

Universitatea Cluj se află pe locul 15 înaintea acestei etapei, primul retrogradabil, însă are aparent o misiune ușoară contra celor de la Corona. Echipa din Brașov este retrogradată din punct de vedere sportiv, dar poate primi și o sancțiune administrativă în acest sens. Cu o victorie contra Coronei, „Șepcile Roșii” pot acumula 39 de puncte și pot ieși din zona roșie a clasamentului.

Partida din tur dintre Universitatea Cluj și Corona a fost una spectaculoasă cu trei penalty-uri, o eliminare și cinci goluri. Lemnaru a deschis scorul din penalty în minutul 22, Buș a egalat două minute mai târziu, iar Borza le-a readus pe gazde în avantaj în minutul 27. În minutul 52 Lemnaru a reușit „dubla”, Buș a redus din diferență tot de la 11 metri cu cinci minute înainte de final, iar Lemnaru a mai ratat un penalty în minutul 88. În minutul 90+2, Coman de la Coronna a fost eliminat.

FC Brașov, implicată și ea în lupta pentru supraviețuire, și Pandurii Târgu Jiu sunt ultimele adversare ale jucătorilor lui Mihai Teja

Publicat: 12 05. 2014, 20:24
Actualizat: 12 05. 2014, 20:25