Gigi Becali, revoltat de noul stadion din Ghencea: „Am scăpat ieftin cu trei ani de pușcărie”

Andrei Preotu
Gigi Becali, revoltat de noul stadion din Ghencea: „Am scăpat ieftin cu trei ani de pușcărie”
Gigi Becali la o conferinta de presa de prezentare a jucatorului Sergiu Bus la FCSB desfasurata la Sediul din Aleea Alexandru din Bucuresti, marti 14 iulie 2020.© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gigi Becali este revoltat de construcția noului stadion din Ghencea, în condițiile în care CSA Steaua n-are deocamdată drept de promovare în Liga 1.

Team-managerul secției de fotbal a CSA, George Ogăraru, a vorbit despre investitorii care ar putea finanța Steaua, dar Gigi Becali tot este revoltat de ceea ce se întâmplă în curtea rivalei.

Sub comanda lui Daniel Oprița, CSA Steaua a promovat la pas în Liga 2, iar Peluza Sud a făcut o atmosferă senzațională pe noul stadion din Ghencea.

Gigi Becali continuă războiul cu CSA Steaua: „Am scăpat ieftin cu trei ani de pușcărie”

Gigi Becali nu înțelege de ce s-a făcut în Ghencea un stadion care a costat aproape 100 de milioane de euro.

„Stadionul ăla e unitate militară. Armata să aibă așa ceva… care nu are voie să fie în prima ligă. Stai mă că am dat-o că nu am voie să facem, dar o dăm. Stai dom’le că o luăm de la capăt… ce anomalie?! Păi bă, dacă n-ai voie să faci fotbal, de ce o mai iei de la capăt?! Și stai, mai faci și stadion de 100 de milioane… Și terenul al statului, ce tâmpenii! Te doare capul, la cât m-am certat cu ei, eu spun că am scăpat ieftin cu trei ani de pușcărie, dacă ăștia fac stadion de 100 de milioane. Păi bă, dacă n-ai voie să faci fotbal, de ce bagi 5 milioane în fotbal de la armată?”, a tunat Gigi Becali, la Pro X.

Detaliile proiectului stadionului „Steaua”:

  • Cost construcţie 94.672.020 milioane de euro
  • Capacitate: 31.254 de locuri
  • Suprafața de joc 105m/68m. Gazon natural ranforsat sintetic, dotat cu degivrare, drenaj, sistem de irigație și încălzire pentru sezonul de iarnă
  • Spații de cazare pentru sportivi (24 de camere cu un total de 48 de locuri de cazare)
  • Restaurant
  • Muzeu al Clubului Sportiv al Armatei Steaua
  • Spații VIP (loje și parcare)
  • Sală de forță și de recuperare
  • Punct medical de prim ajutor
  • Zona de presă si sky-box ul în partea superioară a Tribunei 1 pentru a spori vizibilitatea și care respectă standardele UEFA și FIFA
  • Sala de conferință
  • Vestiare pentru sportivi
  • Magazine
  • Spații tehnice și pentru birouri
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]