EHF a tranșat cazul Dortmund – Metz. Cum arată tabloul sferturilor de finală în Liga Campionilor la handbal feminin. CSM București mai are un pas de făcut până în Final Four

EHF a tranșat cazul Dortmund – Metz. În această seară a anunțat că echipa franceză s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Formația germană a refuzat să facă deplasarea la Nancy, după ce în tabăra celor de la Metz a fost raportat un caz de Covid 19 în această săptămână.

Astfel, în sferturile de finală, ultimul tur înaintea turneului Final Four, avem „dublă” franceză, Metz – Brest Bretagne.

EHF a tranșat cazul Dortmund – Metz

EHF a tranșat cazul Dortmund – Metz. Forul continental a anunțat că echipa franceză a promovat în turul următor și și-a motivat decizia.

Curtea de Handbal a evaluat faptul că Metz nu a comunicat un rezultat pozitiv la testele pentru Covid-19 – sportiva a fost testată pozitiv în 8 martie. Clubul francez a raportat totuși că a trimis rezultatul autorităților naționale de sănătate și a urmat procedurile ulterioare. Adică, sportiva a fost izolată de echipă și toate celelalte componente au fost testate, cu rezultate negative. În plus, Metz Handball a respectat cerințele suplimentare de testare solicitate de EHF.

Prin urmare, Curtea a subliniat că o astfel de omisiune poate fi considerată doar ca o încălcare a unei condiții formale în prezenta cauză, dar nu poate fi considerată o eroare gravă, determinând anularea meciurilor.

De asemenea, Curtea de Handbal a evaluat cauza neprezentării echipei Dortmund la meciuri. În considerațiile sale, acesta a subliniat că gruparea era responsabilă să călătorească în Franța, pentru a disputa jocurile meciurile. În caz contrar, este responsabilă pentru nedipsutarea lor. Mai mult, EHF, cu conceptul său de igienă, a stabilit condiții clare pentru desfășurarea competițiilor europene în circumstanțe Covid-19.

Pe de o parte, conceptul asigură desfășurarea sportului profesional la nivel internațional în condiții de siguranță și, pe de altă parte, oferă o procedură clară care permite competiția sportivă în situații în care se aplică un caz Covid-19 pozitiv.

Prin urmare, Curtea de Handbal a decis că ambele meciuri din play-off vor fi considerate pierdute pentru BV Borussia 09 Dortmund”, a explicat EHF.

CSM București, la un pas de Final Four

CSM București a avut-o pe Cristina Neagu în mare formă în partidele cu Vâlcea © FOTO:Sabin Malisevschi/SPORT PICTURES

Azi s-au decis și ultimele trei „duble” din cadrul optimile de finală. Vipers Kristiansand a fost singura echipă care a răsturnat rezultatul din tur. După 35-36, s-a impus cu 30-26 la Odense.

Brest Bretagne a câștigat și returul cu Esbjerg, cu 30-27, după ce în tur se impusese cu 34-28. În fine, Rostov Don a zdrobit Podravka cu 42-24. În tur a fost 29-20.

Tabloul sferturilor de finală se prezintă astfel:

• Vipers Kristiansand – Rostov Don
  • CSM București – CSKA Moscova
  • Buducnost – Gyor
  • Brest Bretagne – Metz.

Meciurile vor avea loc pe 3 aprilie, respectiv 10 aprilie. Câștigătoarele se califică în Final Four.

CSM București s-a calificat în „sferturi” după ce a depășit SCM Rm. Vâlcea în turul optimilor de finală.

Publicat: 14 03. 2021, 23:28
Actualizat: 14 03. 2021, 23:36