Dan Nistor vrea să ia titlul cu Universitatea Craiova încă din acest an. „Noi suntem pe motorină, ne încălzim mai greu. Am venit aici să fac performanță!”

Gustavo Di Mauro Vagenin se bucura in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Astra Giurgiu, contand pentru play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat fara spectatori pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 19 iunie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

CS Universitatea Craiova a câștigat cu 2-1 duelul cu Astra. Oltenii au ajuns la 4 puncte de liderul CFR Cluj, iar Dan Nistor visează la titlul de campioană. A fost primul meci în Bănie pentru noul antrenor al echipei.

Cristiano Bergodi a început cu dreptul aventura la Craiova. A câștigat primul meci oficial, dar a avut mari emoții. Elvir Koljic a deschis scorul, dar a înscris și golul decisiv în minutul 91. 2-1 s-a terminat duelul cu Astra Giurgiu. Echipa gazdă a urcat pe locul doi în clasament și se află la 4 puncte de liderul CFR Cluj.

„Am dat gol în minutul 91, dar nu pot să spun că am avut noroc, pentru că am avut multe ocazii. Sunt 3 luni de când nu am jucat. Noi suntem pe motorină și ne încălzim mai greu. Speram ca la final să fim în fața tuturor. De asta am venit la Craiova, să facem performanță. Este bine că nu ne bagă nimeni în seamă.

Plecăm în dezavantaj că nu avem suporteri. Așa s-a decis, mergem mai departe. Cred că se poate să punem suporterii din 5 în 5 metri, pe stadion. Dacă se poate la spectacole, se poate și la meciurile de fotbal”, a declarat Dan Nistor.

Reverență în fața fotografiilor fanilor

Jucătorii olteni au avut parte și de un moment special. Pe tabela stadionului, au apărut fotografiile trimise de fani. La finalul partidei, fotbaliștii au aplaudat tribunele goale, în semn de respect față de cei care nu au avut voie să intre în arenă.

„S-au afișat poze cu suporteri pe tabela și pe stadion. Ne-au bucurat mult. Una este să fie aici și alta este să-i auzim în boxe. Ar trebui să ne lase cu 25 la sută din stadion, să punem suporterii din 5 în 5 metri”, a mai spus mijlocașul gazdelor.

A fost un meci cu emoții pentru Cristiano Bergodi. Italianul s-a întors după șase luni în Liga 1 și a reușit victoria.

„Domnul Bergodi pune preț pe școala italiană. Întâi defensiva și după aceea ofensiva. Vrem să jucăm la victorie cu Botoșani. Dacă Dumnezeu este cu noi, chiar și în minutul 91, sperăm să câștigăm și cu Botoșani”, a mai afirmat Nistor.

Publicat: 19 06. 2020, 22:39
Actualizat: 20 06. 2020, 00:55