25 apr 2019 12531 afişări Cupa Romaniei
Viitorul - U Craiova 2-0. Clubul lui Gică Hagi scrie istorie! Se califică pentru prima oară în finala Cupei României MEDIAFAX FOTO / REMUS BADEA

FC Viitorul - U Craiova2-0 (Ianis Hagi 5, 86)

Echipele de start:

• Viitorul: Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, T. Băluţă, Casap - I. Hagi, Rivaldinho (Vînă 63), Drăguş (Artean 64)
  • Rezerve: Tordai - Kuipers, Vînă, Ciobanu, Ganea, Eric, Artean
  • U Craiova: Pigliacelli - Martic (Dimitrov 74), Donkor, R. Popa, Bancu - Fedele, Cicâldău, O. Bic - Bărbut, Fortes, Mihăilă
  • Rezerve: Popescu - Kelic, Dimitrov, Meza Colli, Drăghici, Rocha, Niţu

Minutul 90+4: Final de meci! Viitorul se califică pentru prima oară în istorie în finala Cupei României, unde va juca împotriva Astrei! Meciul cu trofeul ”pe masă” se va juca pe 25 mai la Ploieşti, pe stadionul ”Ilie Oană”.

Minutul 86: GOOOOOOOOL Viitorul! Ianis Hagi reuşeşte ”dubla” după ce trece elegant de Donkor şi îl execută pe Pigliacelli cu o scăriţă elegantă.

Minutul 59: Mihăilă trimite în careu, mingea îl depăşeşte pe Cojocaru, dar Cicâldău nu poate relua în poarta goală, mingea fiind respinsă de un fundaş al gazdelor. Balonul ajunge la Carlos Fortes, care şutează în blocaj şi pericolul este îndepărtat.

Minutul 53: Oltenii ratează un penalty! Carlos Fortes este faultat în careu de Cojocaru, iar centralul partidei dictează lovitură de la 11 metri. Bancu trage pe partea stângă, însă goalkeeper-ul Viitorului este atent şi respinge.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 24: Încă o ocazie pentru constănţeni! Casap primeşte o pasă, este lăsat singur în careu, dar pierde timpul în faţa lui Pigliacelli. În cele din urmă, mijlocaşul încearcă o ”scăriţă”, dar nu a nimerit spaţiul porţii.

FOTO Digi Sport.

Minutul 5: GOOOOOOL Viitorul! Drăguş este deposedat în careu de un fundaş al Craiovei, reuşeşte să îi trimită din alunecare lui Ianis Hagi, care trage cu stângul şi îl învinge pe Pigliacelli, rămas fără replică.

Minutul 1: Ce ocazie ratează Ianis Hagi după 30 de secunde! Boboc trage pe jos, Pigliacelli respinge, dar mingea ajunge la decarul Viitorului, care trage mult peste poartă din poziţie ideală.

Minutul 1: Fluier de start!

În partida tur, desfăşurată la Craiova, Bancu a deschis scorul pentru gazde în minutul 5, însă Houri (77') şi Rivaldinho (89') au întors soarta jocului. Înfrângerea din Cupă, cumulată cu cea din campionat, tot contra constănţenilor, a dus la plecarea lui Devis Mangia de pe banca oltenilor. Corneliu Papură a preluat echipa şi a avut cuvinte de laudă pentru omologul său înaintea duelului de la Ovidiu: "Avem de remontat un rezultat, încercăm să fim mai atenţi în faţa porţii, să marcăm. Viitorul este o echipă puternică, foarte bine organizată, joacă un fotbal foarte frumos, este un exemplu pentru toţi. Viitorul se menţine sus în fiecare an, este în play-off, deşi vinde cei mai buni jucători, trebuie să luăm cu toţii notiţe de la Hagi. Jocul lor este bine pus la punct, au trasee stabilite în timp, fiecare ştie ce are de făcut, sunt automatisme create la Academie, pe aceleaşi principii de joc. Nu va fi uşor, dar vom face tot ce putem ca să marcăm", a spus Papură.

De partea cealaltă, Gheorghe Hagi a subliniat ideea că nu se gândeşte la rezultatul meciului tur şi le-a transmis jucătorilor săi să rămână la fel de concentraţi pentru a putea ajunge în prima finală a Cupei României din istoria clubului: "Avem doi jucători suspendaţi, Iacob şi Achim. Mladen şi Ghiţă au probleme musculare, la fel şi Măţan, trebuie să aşteptăm, să vedem. Trebuie să găsim o formulă prin care să ţinem intensitatea din ultima perioadă. E un meci în care nu mă interesează din turul. Pentru noi începe de la 0-0, trebuie să câştigăm şi să avem acel spirit. E un meci total diferit, cu altă încărcătură, cu ei, care vor veni să atace. Trebuie să ne ridicăm la nivelul lor din punct de vedere al fotbalului. Doar dacă o să fim conectaţi vom trece turul şi vom ajunge în finală", a declarat Hagi.

În ultimul act, învingătoarea duelului dintre FC Viitorul şi U Craiova o va întâlni pe Astra Giurgiu, care a trecut de CFR Cluj, scor 5-3, la general. Finala este programată sâmbătă, 25 mai, pe stadionul "Ilie Oană", din Ploieşti.