Rezultatele și echipele calificate în sferturile Cupei!** Steaua a fost umilită de Poli, Dinamo și Rapid merg mai departe

Redactor:
Cosmin Boghiu

Puține surprize în optimile Cupei României, o competiție recunoscută pentru echipele mici care reușeau să răstoarne ierarhiile. Doar Poli Timișoara, echipă in liga secundă, a reușit să confirme tradiția Cupei, însă privind situația de la Steaua nu mai pare o surpriză chiar atât de mare.

De asemenea, și Petrolul a reușit să dea calculele peste cap, Șumudică fiind neînvins cu Astra în campionat de zece etape.

VEZI mai jos toate rezultatele din optimi:

Gaz Metan Mediaș – Astra II 1-0

Oțelul Galați – FCM Târgu Mureș 2-1

Pandurii Târgu Jiu – FC Brașov 3-2 (după penalty-uri)

Joi, 27 octombrie

Rapid – CS Otopeni 5-0 (Grigorie ’32, Cassio ’37, Burcă ’55, Deac ’68, Gângioveanu ’89) CLICK AICI PENTRU LIVE TEXT

FC Timișoara – Steaua 2-0 (Ricketts ’27, Goga ’51) CLICK AICI PENTRU LIVE TEXT!

Astra Ploiești – Petrolul Ploiești 0-1 (Buhuș ’21)

Final de meci. Petrolul se califică în sferturile Cupei.

min 32: Komazek pătrunde în careu și șutează la colțul scurt, dar Lung jr. scoate în corner.

min 21: Buhuș deschide scorul pentru Petrolul.

Min. 1 A început partida.

Iată echipele de start:

Astra: Lung Jr – Mihalache, Găman, B. Miguel, Junior Morais – Strățilă, Seto, N’Doye, Udoji – Băjenaru – Fatai

Rezerve: Lungu, Goian, Țigănașu, Stan, Matei, Miranda, Rusu

Petrolul: Zimmerman – Tudor, Sipovic, Petrovic, Melinte – Buhuș, Enescu, Bărbulescu, Stojimirovic – Komazek, M. Roman

Rezerve: Campar, Djurovic, Mirea, Fl. Dumitru, Mitea, Oprița, Borza

Desfășurarea meciului:

Min. 90+2 Final meci. Vasluiul e a cincea echipă calificată în sferturile Cupei României

Min. 70 GOL VASLUI! Adailton primește excelent de la Sânmărtean și rămâne singur cu portarul advers. Avansează până în careu și trage excelent la colțul lung!

Min. 61 Wesley reia superb, din foarfecă, Pârvu prinde.

Min. 56 GOL VASLUI! Adailton primeșe o pasă lobată în marginea careului și îl lobează din prima pe Pârvu, de la 16 m. Vaslui – Dunărea Galați 3-1

Min. 55 GOL VASLUI! Neagu înscrie și își aduce echipa în avantaj

Min. 42 Dunărea are o nouă șansă importantă de gol, dar fundașii vasluieni reușesc să îndepărteze pericolul

Min. 38 Gol Vaslui! Wesley primește în careu, pivotează și trage excelent la vinclu! Valui – Dunărea 1-1

Min. 29 Chelaru trece pe lângă 2-0. Vârful dunării a primit excelent un balon la 5 metri de poartă, dar șutul său a fost slab, pe lângă, deși avea toată poarta în față.

Min. 19 0-1 Chelaru reușește surpriza și înscrie în poarta lui Puia

Min. 1 – A început meciul

Echipele de start:

FC Vaslui: Puia – Petar Jovanovic, Papp, Balaur, Hugo Luz – Costin, Zmeu – Gheorghiu, Wesley, Buhăescu – Neagu
Rezerve: Cerniauskas, Bello, Adailton, L. Sînmărtean, Milanov, Pavlovici, Farkas
Antrenor: Viorel Hizo

Dunărea Galați: Pârvu – Larențiu Radu, Marian Marin, Nicu Cucu, Dan Popescu – Cioinac, Alexandru Cristea, Avram, Cristescu – Bârlădeanu, Chelaru
Rezerve: Măstăcanu, Căldăraru, Andrei Grosu, Eni, Bostan, Gheocă, Cîrjan
Antrenor: Viorel Tănase

Miercuri, 26 octombrie

Min. 84 GOOOL Dinamo! Păun înscrie pentru un 5-0 neverosimil!

Min. 74 GOOOL Dinamo! Țucudean înscrie după o pasă a lui Liviu Ganea! Faza a fost inițiată de Bakaj!

Min. 60 GOOOL Dinamo! Liviu Ganea trage sec pe colțul lung și duce scorul la 3-0

Min. 58 Același Păun rămâne singur la 14 metri-central, dar se precipită, trage din prima, mult peste

Min. 57 Georgian Păun trage pe colțul scurt, portarul oltenilor respinge de la rădăcina barei

Min. 41 GOOL Dinamo! Luchin înscrie cu foarte mult noroc după ce mingea reluată cu capul de un coleg se lovește de el și intră în poartă! Iordan a greșit incredibil.

Min. 37 GOOOL Dinamo! Liviu Ganea profită de neatenția fundașilor olteni și reia din întoarcere, pe colțul scurt.

Min. 27 Vancea scapă din nou singur cu Naumovski! De această dată portarul dinamovist reușește să se opună!

Min. 17 Liviu Ganea țintește plasa laterală. Cea mai mare ocazie de gol a lui Dinamo

Min. 11 Pe contraatac, Vancea reușește să înscrie, dar golul este anulat pentru off-side

Dinamo: Naumovski – Scarlatache, Luchin, Grigore, Diabate – Rus, Pătrașcu, Dorel Stoica, Marius Alexe – Țucudean, Liviu Ganea

Rezerve: Curcă, Mușat, Păun, Bakaj, C.Munteanu, Dănciulescu, Niculae

Gaz Metan Severin: Iordan – Vigariu, Paul Irimescu, Crușoveanu, Rusu – Mitroi, Rioșanu, Hugo Moutinho, Coțan – Trifu, Vancea

Rezerve: Neagoe, Oprea, Neacșa, Cosic, Mirescu, Boroiban, Vârtic

Pandurii Târgu Jiu – FC Brașov 3-2

Maxim execută și marchează

Velaios înscrie!

Cristea înscrie!

Chipciu trage și el peste!

Alexandru Vlad execută pentru Pandurii și trage peste!

Ionescu trage peste

Viera execută! Felgueiras apără!

Cristian Munteanu și înscrie!

Voiculeț bate pentru Pandurii și înscrie!

Cristescu execută primul penalty! Trage peste

Min. 120 Final de meci! Se merge la penalty-uri!

Min.110 Di Stefano primește al doilea cartonaș galben și este eliminat! Brașov joacă în 9 oameni

Min. 105 Prima repriză de prelungiri se încheie! Nicio acțiune importantă la vreuna dintre porți.

Min. 90+3 Arbitrul fluieră finalul celor 90 de minute regulamentare! Urmează două reprize de prelungiri

Min. 90+2 Vranjes driblează portarul și trage pe lângă. Cea mai mare ocazie a gorjenilor în repriza a doua

Min. 89 Cristescu scapă singur cu portarul, dar trage mult peste

Min. 38 Cardozo trage milimetric pe lângă!

Min. 36 Grigoraș rămâne singur cu portarul. Felgueiras se evidențiază din nou

Min. 34 Brașov își trece cont prima ocazie a meciului, după o lovitură liberă din 16 metri.

Min. 27 Daniel Isăilă este trimis în tribune.

Min. 26 Centralul Radu Petrescu îl elimină pe Bruno Madeira după un duel dur la mijlocul terenului

Min. 20 Lemnaru scapă singur cu portarul, îl driblează, însă trage incredibil pe lângă poartă.

Min. 7 Vranjes pătrunde frontal, dar trage pe centru. Felgueiras respinge.

Pandurii: Mingote – Pleașcă, Viera, Cardoso, Vlad – Voiculeț, Nistor, Vranjes – Groigora Alex, Lemnaru, Stromanjer

Rezerve: Lazăr, Rusu, Rada, Maxim, Cristea, Brata, Batin

Brașov: Felgueiras – Velaios, Machado, Cristi Munteanu, Di Stefano – Ferreira, Mateiu, Madeira, Chipiciu – Pedro Da Silva, Marian Cristescu

Rezerve: Bodino, Florin Stânga, Mihai Ionescu, Buga, Hadnagy, Sousa, Nuno Viveioros

Marți, 25 octombrie

Min. 90 Spiritele se încing pe final de meci! Neagu es și el eliminat!

Min. 87 GOOL Antal! Antal ratează penalty-ul, faza continuă și tot înscrie printr-o execuție fantastică.

Min. 85 Szylagy faultează în careu și este eliminat! Arbitrul acordă penalty pentru Oțelul!

Min. 81 GOOOL FCM Târgu Mureș! Subotic reușește să înscrie după o fază identică cu cea precedentă.

Min. 79 Subotic se descotorosește de un adversar, rămâne singur cu portarul, dar își face prea lung mingea și este blocat de portarul Oțelului.

Min. 61 Bumba pătrunde pe stânga, centrează înșelător, iar mingea lovește bara.

Min. 59 Ilyeș vine cu replica! „Torpila” sa din 20 de metri trece de puțin peste.

Min. 51 GOOOL Oțelul! Paraschiv deschide scorul în startul reprizei secunde.

Min. 45+1 Oțelul are o mare ocazie de gol pe final de repriză, defensiva ardelenilor rezistă cu greu.

Min. 34 Frunză execută periculos o lovitură liberă din 25 metri-lateral dreapta, Albuț prinde de pe colțul scurt.

Oțelul: Grahovac – Râpă, Sîrghi, Perendija, S. Ilie – Neagu, Giurgiu, Viglianti – Iorga, Paraschiv, Frunză

Rezerve: Skubic, Benga, Ljubinkovic, Pena, Antal, Punosevac

FCM Târgu Mureș: Albuț – Vagner, Nicu, Gugu, Szilagyi – Issa Ba – Goge, Mohammed, Ilyeș, Bumba – Subotic

Rezerve: Balauru, Iencsi, Topic, Celsinho, Didi, Dan, Ruiz

Min. 90 Final de meci! Gaz Metan este prima echipă calificată în faza superioară a Cupei României

Min. 66 GOOOL! Vithinho deschide scorul printr-un gol de super clasă, la finele unei acțiuni frontale a medieșenilor

Min. 46 A început repriza a doua!

Min. 45 Final de primă repriză!

Min. 45 Meciul s-a încins pe final de primă repriză. Astra II trece foarte aproape pe lângă deschiderea scorului!

Min. 43 Gaz Metan își trece în cont o nouă ocazie: Vithinho pătrunde pe banda stângă, dar șutul său la colțul scurt întâlnește bara

Min. 35 Cea mai mare ocazie a meciului le aparține celor de la Gaz Metan. Șutul lui Avram trece milimetric peste poarta lui Lungu

Gaz Metan: Pleșca – Radu Zaharia, Frăsinescu, Muth, Vukadinovic – Markovic, Bozeșan, Avram, Pârvulescu – Lițu, Vithinho

Rezerve: Vâtcă, Buzan, Ciucă, Nicandro, Bratu, Miclea, Dan Roman

Astra: Cezar Lungu – Cătălin Gheorghe, Nogo, Oprsal, Vădrariu – William, Ochia, Țigănașu, Tigoianu – Ologu, Bogdan Rusu

Rezerve: Gabriel Popa, Bănaru, Constantin Silviu, Rotaru, Gafița, Dinu Viorel I, Șanțmare