LIVE BLOG | Nimic nou! Dunărea Călăraşi a eliminat FCSB din Cupa României, după ce Dică a menajat jucătorii de bază. Vlad a greşit la primul gol, puştii veniţi de pe bancă au încercat să profite de şansa primită

1 nov 2018 18393 afişări Cupa Romaniei
LIVE BLOG | Nimic nou! Dunărea Călăraşi a eliminat FCSB din Cupa României, după ce Dică a menajat jucătorii de bază. Vlad a greşit la primul gol, puştii veniţi de pe bancă au încercat să profite de şansa primită ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO 10 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7949/17583854/4/7500203-mediafax-foto-alexandru-dobre.jpg
  • Echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României: Dunărea Călăraşi, Csikszereda Miercurea Ciuc, FC Hermannstadt, U Craiova, Viitorul, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Astra Giurgiu şi CFR Cluj.

Dunărea Călăraşi - FCSB 2-1 (Şeroni 47, Dobrosavevici 80 / Dumitru 82)

Stadion: Stadionul Central "Ion Comşa" (Călăraşi - Călăraşi)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova); Asistenţi: Mitruţi Daniel (Craiova) ş Iliescu Dragoş Mihai (Craiova)

Dunărea Călăraşi: C. Lungu - G. Simion, Dobrosavlevici, A. Şeroni, G. Mendy (D. Ispas 55) - A. Bourceanus, Gligorov - Keyta (S. Pană 66), Clemence (V. Munteanu 79), Kanda - Mediop
Rezerve neutilizate: Straton - S. Cucu, V. Alexandru, N. Carnat
Antrenor: Dan Alexa

FCSB: A. Vlad - Jakolis, L. Filip, J. Morais, M. Roman - Nedelcus, Zlatinskis (T. Moldovan 75) - I. Stoica (C. Dumitru 67), Moruţan, D. Benzars  (Bodea 87)- Rusescus
Rezerve neutilizate: Bălgrădean - L. Ardelean, A. Arnold, D. Toma
Antrenor: Nicolae Dică

►Minutul 90+6 Fluier final! Dan Alexa şi băieţii săi au reuşit să facă mândru un oraş întreg, după succesul din această seară. În urma acestui rezultat, echipele calificate în sferturile de finală sunt Dunărea Călăraşi, Csikszereda Miercurea Ciuc, FC Hermannstadt, U Craiova, Viitorul, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Astra Giurgiu şi CFR Cluj.

FCSB a avut o prestaţie modestă, aşa cum toată lumea se aştepta. În goana după campionat şi milioanele din Ligă, pe care Becali doar le visează de câţiva ani de zile, eterna vicecampioană desconsideră Cupa României şi se vede eliminată. Din nou! După Mioveni şi Hermannstadt, o altă echipă care tratează cu serioziate maximă Cupa reuşeşte să pedepsească FCSB-ul. Chiar dacă echipele mici au loturi mai subţiri şi se luptă pentru supravieţuire, Cupa reprezintă o competiţie în care orice jucător se poate afirma, dar pe radarul FCSB-ului nu se regăseşte dorinţa de a câştiga trofee. Pentru Becali&Co primează banii, transferurile de milioane şi nimic mai mult.

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

►Minutul 90+3 Eliminare! Rusescu a primit al doilea cartonaş galben după ce şi-a lovit un adversar cu piciorul în stomac. Atacantul a încercat să-şi tragă piciorul, dar Sebastian Colţescu a fost foarte drastic şi l-a trimis la cabine pe Rusescu.

►Minutul 82 GOOOL FCSB! Tudor Moldovan a plecat într-o cursă spre poarta lui Cezar Lungu, a tras puternic spre colţul lung, portarul advers a respins în lateral, unde a apărut Cristian Dumitru, iar acesta din urmă a redus din diferenţă. Moldovan a reuşit să înşire trei adversari, după care a şutat puternic, iar Dumitru a avut o formalitate de îndeplinit, însă la vârsta sa a reuşit să dea dovadă de foarte mult sânge rece.

►Minutul 80 GOOOL Dunărea! Gazdele au dus scorul la 2-0, după ce Alin Dobrosavlevici a reluat perfect cu capul la colţul lung, din doar câţiva metri. FCSB e ca şi eliminată din Cupa României. Andrei Vlad n-a mai avut nicio vină de această dată, marcajul colegilor săi fiind unul deficitar.

►Minutul 72 Cezar Lungu a respins la lovitura de cap a lui Raul Rusescu. Atacantul FCSB-ului a reluat la colţul lung după o lovitură de colţ, dar Lungu a respins în lateral, de sub transversală, spre disperarea oaspeţilor. Dunărea rămâne în avantaj, graţie golului marcat de Şeroni în debutul părţii secunde.

►Minutul 70 Ocazie uriaşă pentru Dunărea! Vlad a respins la şutul lui Mediop din apropiere, la capătul unui contraatac, dar balonul a fost ţinut de Kanda în careul oaspeţilor. Acelaşi Mediop a reuşit să trimită pentru a doua oarăspre poarta FCSB-ului, de această dată mingea l-a depăşit pe Vlad, dar Jakolis a respins de pe linia porţii.

►Minutul 61 Rusescu a trimis cu capul pe centrul porţii, după o centrare expediată de Moruţan la bara a doua, însă Cezar Lungu a reţinut. Portarul gazdelor aştepta o recentrare, nu credea că Rusescu va relua pe poartă, astfel că a fost prins pe centru. Lungu a reuşit să împingă din picioare şi să se redreseze, astfel că a evitat golul de 1-1.

►Minutul 57 Şansă importantă pentru Şeroni. Fundaşul adus de la ACS Poli Timişoara a fost la un pas să reuşească "dubla". Bourceanu a trimis din marginea careului la bara a doua, Şeroni s-a înălţat, dar mingea a trecut la o palmă de poarta FCSB-ului.

►Minutul 47 GOOOL Dunărea Călăraşi! Alin Şeroni a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o ieşire complet hazardată a lui Andrei Vlad. Kanda a centrat în 10 metri de la colţ, Vlad a ieşit complet aiurea, iar Şeroni a marcat cu uşurinţă pentru 1-0. Împinşi de la spate de propriul public, băieţii lui Dan Alexa au prima şansă pentru calificarea în sferturi, în acest moment. Parcă deja ne-am obişnuit ca FCSB să părăsească rapid competiţia.

►Minutul 45 S-a reluat partida, nu s-au efectuat modificări la pauză.

►Minutul 45 Pauză la Călăraşi! După cum s-a desfăşurat prima repriză, ne putem aştepta şi aici la prelungiri şi posibil la lovituri de departajare. Până la reluare, vă lăsăm cu un mesaj afişat de suporterii prezenţi la meci:

►Minutul 38 Daniel Benzar a fost angajat de Olimpiu Moruţan, dar şutul său a fost blocat de Cezar Lungu.

►Minutul 31 Keita a încercat să-l învingă pe Andrei Vlad din interiorul careului, dar mingea n-a prins cadrul porţii.

►Minutul 17 FCSB a avut a doua ocazie, dar nici de această dată nu a reuşit să deschidă scorul. Tânărul Ianis Stoica a tras din prima din poziţie centrală, dar balonul afost reţinut fără probleme de Cezar Lungu.

►Minutul 16 Prima ocazie şi a FCSB, în deplasarea din Cupa României, de la Călăraşi. Dragoş Nedelcu a tras de la marginea careului, dar mingea deviată s-a scurs pe lângă poarta lui Cezar Lungu.

►Minutul 3 Ce ocazie pentru Dunărea Călăraşi. Mediop a pătruns până în marginea careului advers, iar din poziţie centrală a tras puternic, dar puţin pe lângă poartă, fază la care Vlad ar fi fost învins.

►Minutul 1 Dunărea Călăraşi ar fi trebuit să primească penalty, dar Sebastian Colţescu a dictat aut de poartă. Kanda a pătruns în careu şi a fost faultat de la spate de Mihai Roman, care e folosit din nou fundaş stânga. Jucătorul gazdelor a căzut, a cerut penalty, dar a fost ignorat de Colţescu.

►Minutul 1 Meciul dintre Dunărea Călăraşi şi FCSB a început cu o întârziere de câteva minute, după nebunia de la Miercurea Ciuc, de la loviturile de departajare.

20:18 Avem echipa de start a FCSB! Dică începe din nou cu Mihai Roman în flancul stâng, în timp ce Filip şi Junior Morais evoluează în centrul apărării. Pe bancă se află numai jucători de la echipa a doua: Dumitru, Moldovan, Bodea, Ardelean, Arnold şi Toma.

Cu probleme de lot, FCSB merge să abordeze meciul din Cupa României, contra Dunării Călăraşi, cu o apărare impovizată. Nicolae Dică a anunţat că va merge pe mâna tinerilor de la echipa secundă a clubului, aşa că îşi vor face apariţia în primul "11" Ştefan Cană şi Marian Botezatu. Un alt tânăr luat de Dică la echipa mare este Daniel Toma.

FCSB va arăta complet diferit faţă de ultimul meci de campionat. Dică trebuie să-şi menajeze titularii valizi pentru meciurile importante din campionat. Pentru vicecampioana României urmează trei meciuri de foc, cu Astra, Dinamo şi CFR, pe care elevii lui Nicolae Dică vor trebui să le câştige pentru a mai spera la titlul de campioană.

Dunărea Călăraşi - FCSB, ultima partidă din optimile Cupei României, se joacă de la la 21:45. Va fi primul meci jucat cu nocturnă pentru formaţia lui Dan Alexa, nou promovată în acest sezon în Liga 1 Betano.