25 apr 2019 1465 afişări Cupa Romaniei
Calificare ”amăruie” pentru un jucător important al Viitorului. Anunţul făcut după victoria cu Craiova: ”O să mă duc să fac o radiografie” GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

Valentin Cojocaru (23 de ani) s-a numărat printre ”eroii” celor de la Viitorul în returul semifinalei de Cupa României cu U Craiova, încheiată cu scorul de 2-0 în favoarea constănţenilor. Chiar dacă Ianis Hagi a marcat ambele goluri ale fostei campioane, şi portarul a avut o contribuţie importantă.

La scorul de 1-0, Cojocaru a apărat un penalty executat de Bancu. Acesta a fost la un pas să fie schimbat în minutul 76, din cauza unor dureri în zona coastelor, dar a continuat partida: ”O să mă duc să fac o radiografie, sper ca totul va fi ok. Da, la coaste, am avut două dueluri pe aceeaşi parte. Pe moment este foarte, foarte dureros. După cinci minute a mai trecut durerea şi am putut să continui. A fost o greşeală, bine că am apărat acel penalty şi am dus echipa în finală”, a spus Cojocaru la finalul partidei, la Digi Sport.

Viitorul s-a calificat pentru prima oară în istorie în finala Cupei României, unde va juca împotriva Astrei. Meciul cu trofeul ”pe masă” se va juca pe 25 mai la Ploieşti, pe stadionul ”Ilie Oană”. 30 de partide a bifat Cojocaru pentru Viitorul în acest sezon.