Bourceanu a fost emoţionat înaintea meciului cu FCSB: "N-am dormit deloc"

2 nov 2018 2224 afişări Cupa Romaniei
Bourceanu a fost emoţionat înaintea meciului cu FCSB: "N-am dormit deloc" ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Alexandru Bourceanu (33 de ani) a spus că a avut emoţii mari înaintea meciului cu fosta sa echipă, FCSB. Mijlocaşul spune că victoria cu 2-1 care a trimis nou-promovata în sferturi e de-a dreptul extraordinară.

"E ceva extraordinar. E prima oară când echipa asta e în prima ligă, prima oară când ajunge în sferturi şi prima oară când a jucat în nocturnă. E normal să fie un meci special contra Stelei (n.r FCSB), n-am dormit deloc aseară. Nu ne-am propus un obiectiv în Cupă, vrem doar să ajungem cât mai departe. Obiectivul în campionat e evitarea retrogradării. Am avut emoţii pe final. Am avut 2-0 şi am luat un gol ciudat.

Am apucat să schimb câteva vorbe cu Mihai Stoica, cu Rusescu, dar am fost foarte concentrat. Va fi dificil să jucăm în mai puţin de 70 de ore cu Viitorul, cred că sunt cea mai în formă echipă. S-a vorbit puţin de playoff, dar trebuie să fim realişti", a spus Alexandru Bourceanu, la finalul partidei.

Între 2014 şi 2017, Bourceanu a evoluat în două rânduri pentru FCSB. 175 de meciuri oficiale a adunat Bourceanu în tricoul vicecampioanei, reuşind să marcheze patru goluri şi să paseze decisiv în 29 de rânduri.

Echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României: Dunărea Călăraşi, Csikszereda Miercurea Ciuc, FC Hermannstadt, U Craiova, Viitorul, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Astra Giurgiu şi CFR Cluj.