1,2,3... 8-0! FC Vaslui s-a distrat cu Voinţa Livezile

22 sep 2011 3227 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei
1,2,3... 8-0! FC Vaslui s-a distrat cu Voinţa Livezile 1,2,3... 8-0! FC Vaslui s-a distrat

Sorţii i-au dat Vasluiului cel mai slab adversar posibil în şaisprezecimile Cupei României, iar acest lucru s-a văzut în fiecare moment al partidei disputate aseară şi terminate cu 8-0.

După cum era şi normal, a fost rândul rezervelor Vasluiului să simtă mirosul gazonului aseară, în faţa echipei de Liga a III-a, Voinţa Livezile. Dar şi rezervele unei echipe de primă mână sunt mult peste nivelul celui de-al treilea eşalon. Galben-verzii nu au avut nevoie decât de 7 minute pentru a-l obliga pe portarul Voivod să scoată pentru prima dată mingea din propria plasă, Gheorghiu aflându-se la capătul centrării lui Neagu. A venit apoi rândul lui Yero Bello să strălucească, prima dată în minutul 22, iar a doua oară după o fază de senzaţie în minutul 41, când nigerianul a driblat toată defensiva adversă. Iar cele două reuşite ale vârfului vasluian au fost despărţite de o "bijuterie" a lui Buhăescu în minutul 39, acesta reuşind o preluare de excepţie, urmată de un şut care l-a lăsat fără replică pe Voivod.

Spre uşoara dezamăgire a celor 5.000 de spectatori care au profitat de oferta clubului moldovean şi i-au văzut pe Wesley & Co pe gratis, vasluienii şi-au cam oprit motoarele după pauză. Le-au repornit pentru doar câteva minute pe final, când scorul a urcat rapid şi ireversibil către 8-0!

Întâlnire de gradul trei
Partida de aseară, dintre FC Vaslui şi Voinţa Livezile, din Cupa României, a prilejuit şi o revedere poate neaşteptată. Astfel, tehnicianul divizionarei terţe, Constantin Sava, a avut ocazia să-şi revadă foştii elevi de la juniorii Bistriţei, care acum evoluează pentru FC Vaslui - internaţionalii Lucian Sânmărtean şi Paul Papp.