Virgiliu Postolachi, gol superb în tricoul lui PSG. VIDEO | Românul a înscris din pasa lui Mbappe: „Ne-a adus aminte de Zlatan”

Virgiliu Postolachi (19 ani) a fost cooptat de Paris Saint-Germain în lotul primei echipe și a înscris un gol, marți seară, în partida amicală disputată contra lui Dynamo Dresda, scor 6-1.

Fotbalistul născut la Edineț (Republica Moldova), dar care a dobândit cetățenia română în 2018, a fost introdus de Thomas Tuchel în minutul 57 al partidei de la Dresda. Postolachi a marcat patru minute mai târziu, în urma unei centrări venite de la Kylian Mbappe. Golul spectaculos al tânărului jucător, care doar a șters balonul, a fost compară de beIN Sports cu una dintre reușitele lui Ibrahimovic: „Postolachi ne-a adus aminte de Zlatan prin golul său cu călcâiul”.

Golul lui Postolachi a dus scorul la 5-0 pentru PSG. Campioana Franței mai înscrisese prin Mbappe (6”, 18”), Draxler (18”) și Zagre (48”). Aouchiche a înscris ultimul lui al lui PSG, în minutul 71, iar Moussa Kone a marcat golul de onoare pentru Dynamo Dresda, în minutul 76, din penalty.

Postolachi nu este la prima reușită în tricoul primei echipe de la PSG. Atacantul a înscris spectaculos și în vara anului trecut, la International Champions Cup, într-o partidă cu Atletico Madrid.

Virgiliu Postolachi a devenit cetățean român în septembrie 2018. Fostbalistul este eligibil pentru echipele națioanale ale României. În vârstă de 19 ani, atacantul moldovean a refuzat să evolueze pentru Moldova și Franța, manifestându-și intenția pentru a juca în prima reprezentativă a țării noastre.

Publicat: 17 07. 2019, 08:10
Actualizat: 17 07. 2019, 08:14