Presa internaţională îl elogiază pe Virgiliu Postolachi! Ce titrează L'Equipe şi France Football după eurogolul din partida cu Atletico Madrid

30 iul 2018 4644 afişări Stranieri

Presa internaţională n-a trecut cu vedere reuşita lui Virgiliu Postolachi din meciul cu Atletico Madrid. Desemnat jucătorului meciului de la International Champions Cup, atacantul moldovean pe care FRF încearcă să-l naturalizeze a fost ridicat în slăvit de publicaţii precum The Sun sau L'Equipe.

The Sun: "Magnifique. PSG - Atletico Madrid 3-2: Virgiliu Postolachi a marcat un gol uluitor în ultimele momente după o execuţie frenetică."

Eurosport: "Reuşita din final a lui Virgiliu Postolachi a propulsat PSG peste Atletico Madrid"

L'Equipe: "Virgiliu Postolachi a adus victoria lui PSG în meciul cu Atletico Madrid"

France Football: "Partida se îndrepta spre loviturile de departajare, când tânărul atacant Virgiliu Postolachi a aşezat balonul în plasa laterală"

PSG a învins Atletico Madrid la International Champions Cup, scor 3-2, graţie unui gol marcat de Virgiliu Postolachi. FRF a demarat în primăvară procedurile pentru naturalizarea jucătorului legitimat la campioana Franţei. Nkunku a deschis scorul pentru PSG în minutul 32. Diaby a majorat avantajul francezilor în minutul 71, când a înscris din pasa lui Weah Jr. Atletico a revenit incredibil în ultimul sfert de oră, reuşind să egaleze după reuşita lui Mollejo şi autogolul lui Bernede. Postolachi a ieşit la rampă în minutul 90+2, când a primit de la Bahebeck, s-a întors cu faţa spre poartă şi l-a învins pe Adan cu un şut plasat excelent la colţul lung.