Vești bune pentru Mirel Rădoi! Nicolae Stanciu a marcat un gol senzațional, iar Slavia Praga a făcut spectacol în Cehia | VIDEO

radost-gól-Nicolae Stanciu-(SLA-1-0),Image: 578216443, License: Rights-managed, Restrictions: Při použití tohoto snímku povinnost uvést kredit ve formě: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia, Model Release: no

Nicolae Stanciu și Slavia Praga sunt „greu de oprit” în prima ligă din Cehia. Echipa internaționalul român nu a pierdut niciun meci în acest sezon și se află pe primul loc. „Nico” a marcat în duelul cu Pardubice și a stabilit scorul final: 3-0.

Nicolae Stanciu rămâne unul dintre oamenii de bază de la Slavia Praga. Este titular, oferă pase decisive, dar apare și la finalizare. Așa s-a întâmplat și în confruntarea cu Pardubice, din etapa a 19-a. Internaționalul român a marcat în repriza secundă, în minutul 52, după ce Kuchta reușise o „dublă”, în minutele 19 şi 27.

A fost reușita care a risipit emoțiile, iar Slavia s-a impus cu 3-0. Jucătorul român a primit un balon la 25 de metri, a preluat scurt și a trimis un șut necruțător care l-a lăsat fără replică pe portarul oaspeților.

Nicolae Stanciu a marcat al patrulea gol din acest campionat. În total are cinci, cu cel din Europa League. Fostul mijlocaș de la FCSB a semnat și cinci pase decisive.

Slavia Praga are 51 de puncte și ocupă primul loc, la 13 puncte de principala urmăritoare.

Mirel Rădoi, dureri de cap înaintea debutului în preliminariile CM

Forma bună a lui Nicolae Stanciu îi poate aduce în sfârșit un zâmbet lui Mirel Rădoi. Selecționerul a primit doar vești proaste în ultima perioadă. Alexandru Mitriță s-a accidentat și riscă să rateze primele partide din campania pentru Campionatul Mondial. Fostul atacant al Craiovei se adauga pe lista jucătorilor accidentați unde se aflau deja alți doi atacanți: George Pușcaș și Denis Alibec.

Dacă atacantul lui Reading a început deja recuperarea, despre jucătorul lui Dan Petrescu se știe că va absenta 10 săptămâni, după o operația suferită în Spania.

„A fost o teleconferință cu Denis Alibec, doctorul din Spania și staff-ul nostru tehnic și medical. Am fost încântați de ambiția lui Ailbec de a reveni cât mai repede pe teren și de faptul că operația a avut succes.

Perioada de recuperare este estimată la 10 săptămâni”, a fost anunțul oficialilor de la Kayserispor.

Programul primelor trei partide ale naționalei României în preliminariile CM 2022:

25 martie 2021
ora 21:45 – ROMÂNIA – Macedonia de Nord, Germania – Islanda, Liechtenstein – Armenia