VIDEO | Bogdan Vătăjelu continuă forma bună la Jablonec. Românul a reuşit un gol în meciul cu Opava

17 feb 2019 2056 afişări Stranieri

Bogdan Vătăjelu (25 de ani) a înscris un gol pentru Jablonec în meciul cu Opava, din etapa a 21-a din prima ligă cehă, încheiat cu scorul de 2-2.

Mijlocaşul român a deschis scorul în minutul 18 al partidei. Acesta a primit mingea la marginea careului şi a şutat cu stângul la colţul lung, învingându-l pe portarul oaspeţilor. Opava a restabilit egalitatea şapte minute mai târziu, prin Jakub Janetzky. În actul secund, Jablonec a revenit în avantaj în urma unui autogol, însă a fost egalată în minutul 86, după golul lui Tomas Smola.

VIDEO cu golul lui Vătăjelu

Împrumutat până în vară de la Sparta Praga, Vătăjelu se află la al doilea meci ca titular în tricoul lui Jablonec, ocupanta locului trei în Cehia. În primul meci, contra lui Sigma Olomuc, scor 2-1, fostul jucător al Craiovei a oferit o pasă decivă.

În urma acestui rezultat, Jablonec cade pe locul 4, cu 37 de puncte. În Cehia, lider este echipa lui Alexandru Băluţă, Slavia Praga, cu 52 de puncte. Sparta, echipa românilor Niţă şi Chipciu, este pe 5, cu 35 de puncte.